E shtunë, 11 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Etiketa

Ballkanin

Eurodeputeti: Integroni Ballkanin në BE, ndryshe shpërthen lufta

Eurodeputeti belg Guy Verhofstadt thekson se Ballkani Perëndimor duhet integruar në Bashkimin Evropian ndryshe i gjithë rajoni do të përfundojë në luftë. Në një analizë...

Japonia dhe Kina po “pushtojnë” Ballkanin

Nga Liubomir K. Topaloff, “The Diplomat”/Më 17 janar, kryeministri japonez Shinzo Abe mbylli një turne 5-ditor në Evropën Veriore dhe juglindore, konkretisht në Estoni,...

Ekzekutimi i liderit serb/ Zyrtari i lartë i BE: Beogradi do sundojë Ballkanin

Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të jenë vendet e ardhshme, të cilat do t’i bashkohen Bashkimit Evropian, ndoshta deri në vitin...

Junker, BE-së: Anëtarësoni Ballkanin, ndryshe përfundon në luftë

Shefi i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker  tha se Bashkimi Evropian duhet të ofrojë një rrugë të qartë për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor, për të...

Mosmarrëveshjet kufitare trazojnë sërish Ballkanin

Nga Barbara Surk, “New York Times”/Supozohej të ishte viti kur Sllovenia dhe Kroacia, anëtarë të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, t’i jepnin fund në mënyrë...

“Lufta” mes SHBA-ve dhe Rusisë për Ballkanin, Serbia epiqendra

Marrëdhëniet e tensionuara midis SHBA dhe Rusisë mund të përkeqësohen më tej në vitin 2018, në Ballkan dhe rreth tij, rreth shteteve që nuk...

“Nëse i kthejmë kurrizin Rusisë dhe njohim Kosovën, dominojnë Ballkanin”

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është i pranishëm sot në Paris për samitin e ndryshimeve klimatike. Duke folur për RTS, ai komentoi të hënën hapjen...

Kryeministri bullgar jep alarmin! Borisov: Integroni Ballkanin sa më shpejt në BE, ndryshe ka “luftë”

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov bëri deklaratë të fortë para shefit të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani. Në një referencë të dukshme ndaj ndikimit të...

Ironia e fatit/ Kur katalanasit frymëzojnë Ballkanin. Dikur ajo vetë nxitej nga Jugosllavia për pavarësi

Efekti që dha shpallja e pavarësisë nga ana e Katalonjës, mund të ketë një efekt “zhurme” në Ballkanin Perëndimor. Më shumë se një çerek...

Ish-diplomati amerikan: Qeveritë e korruptuara po e çojnë Ballkanin drejt Moskës

Thomas Countryman, ish-diplomati amerikan i dalë në pension, ka shërbyer në Ambasadën e SHBA-së në Beograd gjatë viteve 1983-1985, si Ndihmës Sekretar i Përgjithshëm...

Të fundit

Treni përplas një makinë në Domje të Tiranës

Policia bën me dije se treni i linjës Durrës-Kashar ka përplasur një mjet në fshatin Domje, mëngjesin e sotëm. Makina me drejtues shtetasen E.M gjatë...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Rikthehen protestat në Serbi, qindra njerëz përleshen me policinë jashtë parlamentit

Serbia është përfshirë sërish nga protesta të dhunshme, teksa qindra njerëz janë përleshur përsëri me policinë jashtë Parlamentit në Beograd. Bëhet me dije se policia...

Pas ndeshjes/ Olsi Rama e quan burrëror Partizanin në derbi, shigjeton Sormanin

Partizani ishte shumë pranë fitores mbrëmjen e djeshme, derisa një gol nga Muçi i shoi të gjitha shpresat në minutat shtesë. Partizani po udhëhiqte derbin...

Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone

Presidenti Donald Trump i telefonoi Roger Stone për ta informuar ndihmësin e tij të vjetër politik se ai do të pakësonte dënimin e tij...