E diel, 16 Maj, 2021
22 C
Tirana

Etiketa

armeni

Pse SHBA-ja u nxitua me çështjen e “gjenocidit” kundër armenëve

Nga Ilber Ortayli “Hurriyet Daily News” Nuk ka asnjë dyshim se deklarata e presidentit amerikan Xho Bajden pas zgjedhjeve në SHBA për njohjen zyrtare të...

Pse Xho Bajden e njohu gjenocidin armen?

burimi:  https://it.insideover.com/politica/perche-biden-ha-riconosciuto-il-genocidio-degli-armeni.html Përshtatur për Tirana Today Nga Emanuel Pietrobon “Il Giornale” Më 24 prill, administrata e presidenti amerikan Xho Bajden, njohu natyrën gjenocidale të masakrimit të afro...

Marrëveshja me Azerbajxhanin, armenët kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit

Mijëra protestues u mblodhën në Jerevan të Armenisë, ku sërish kërkuan që kryeministri, Nikol Pashinian të japë dorëheqje lidhur me marrëveshjen e armëpushimit me...

Përshkallëzohen luftimet/Presidenti i Azerbajxhanit: Turqia të marrë pjesë në procesin e zgjidhjes në Karabak

Forcat azerbajxhanase dhe armene janë përfshirë në luftime të ashpra, mbi territorin e kontestueshëm të Nagorno Karabakut. Luftimet e fundit shënojnë përshkallëzimin më të madh...

Armenia refuzon vendimin e UEFA-s për miqësoren ndaj Shqipërisë

Pas provave të suksesshme të UEFA-s në Superkupën e Europës më 24 shtator, ku maksimumi i spektatorëve të lejuar ishte 30 % i kapacitetit...

Shtohen tensionet/ Erdogan ashpërson tonet: Armenia shtet hajdut, ata që e mbështesin do të japin llogari

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit. Teksa ka marrë fjalën në parlament,...

Tanke e avionë luftarakë, Armenia dhe Azerbajxhani tregojnë fuqinë ushtarake/Avantazhet në rast lufte

Luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit vijojnë prej ditësh, dhe sipas të dhënave të fundit raportohet se më shumë se 100 persona kanë humbur jetën,...

“Uluni e bisedoni”, Rusia ndërmjetëson në luftën Armeni-Azerbajxhan

Lufta Armeni-Azerbajxhan çdo ditë e më shumë po bëhet edhe më e ashpër, e duket se ndërmjetësimet nga jashtë ende nuk kanë dhënë një...

Drejt anulimit ndeshja e kombëtares sonë, shkak lufta Azerbajxhan-Armeni

Pas pak ditësh, në mbarë Europën është planifikuar të organizohen grumbullimet e kombëtareve për ndeshjet e Nations League dhe miqësoret e caktuara. Më datë 7...

Azerbajxhani: Në tre ditë kemi neutralizuar 2.300 ushtarë armenë

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit ka deklaruar se deri më tani janë neutralizuar të paktën 2.300 ushtarë armenë gjatë një kundërsulmi të forcave azere...

Të fundit

Daily Mail akuzon Dua Lipën për dy standarde gjatë pandemisë: Hipokrizi

Gazeta prestigjoze Daily Mail ka komentuar qëndrimet e këngëtares shqiptare me dy standarde. Ja se ç'shkruan Daily Mail në numrin e djeshëm për këngëtaren...

Tkurrja PD ’17 dhe tkurrja LSI ’21, dy fitore të PS-së

Nga Eduard Zaloshnja Edhe nëse ndodh që rinumërimi/rivlersimi/rivotimi në qarqet Berat e Durrës (ku numërimi i votave u mbyll me foto-finish) prodhon 2 mandate parlamentare...

Kanabis dhe armë në banesë/ Fier: Në pranga babai, në kërkim i biri

Ishin kthyer në furnizues të kanabisit në qytet, vihet në pranga një 60-vjeçar dhe shpallet në kërkim i biri. Policia e Fierit ka bërë...

Milano/ Ish-kryeministri Silvio Berluskoni del nga spitali San Raffaele

Ish-kryeministri u shtrua në spital që nga 11 maji si pasojë e komplikimeve në lidhje me fazën post Covid. Ish-kryeministri, në antitezë me daljen e...

Korçë / Rast i shpërndarjes së heroin*s, sekuestrohen 23 doza, 2 arrestime

Një rast i shpërndarjes së drogërave të forta është ekspozuar dhe goditur nga Policia. 23 doza heroine janë sekuestruar nga Policia e Korçës gjatë...