E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

Angela Merkel

“Situata është shumë serioze”/ Merkel: Duhet të marrim masa për pandeminë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka kërkuar ditën e sotme nga Bundestagu që të përshpejtohet aprovimi i ligjit, i cili mund t’i lejojë asaj që...

Disa shtete e pezulluan, Merkel vaksinohet ditën e nesërme me AstraZeneca-n

Kancelarja gjermane Angel Merkel pritet të marrë ditën e premte, dozën e parë të vakinës anti-covid të prodhuar nga kompania AstraZeneca. Kancelarja pritet të jetë...

Merkel paralajmëron: Vala e tretë e Covid-19 do të jetë më e ashpër

Kancelarja gjermane Angela Merkel, deklaroi se Gjemania është akoma në një lufte shumë të rrezikshme me Covid-19 dhe se shifrat e të infektuarve janë...

Covid-19 në Gjermani: Merkel për një mbyllje afatshkurtër të vendit

Një zëdhënëse e qeverisë gjermane tha të mërkurën (07.04) se kancelarja është pro një mbylljeje afatshkurtër në shkallë vendi, mbyllje e cila ka si...

Merkel: BE-ja ka nevojë të rrisë prodhimin e vaksinave

Problemet e Bashkimit Evropian në sigurimin e furnizimeve me vaksina të koronavirusit kanë theksuar nevojën që blloku të dyfishojë përpjekjet e tij për të...

Jo superlockdaun gjatë pashkëve, një qeveri në rënie të lirë

Fundi i marsit 2021: Një pamje për të ardhur keq e qeverisë gjermane në luftën kundër pandemisë. Dhe nuk e heq dot nga mendja...

Si koronavirusi e nxori zbuluar Gjermaninë e Angela Merkelit

Nga: Judy Dempsey “Carnegie Europe” Angela Merkel nuk mund të bëjë asnjë gabim. Ndërsa udhëheqësit e tjerë në të dyja anët e Atlantikut dështuan një...

CDU-ja e Angela Merkelit në udhëkryq

Asnjëherë më parë Unioni Kristiandemokrat, CDU nuk ka pasur një rezultat kaq të dobët zgjedhor në të dyja landet. Dukshëm më pak se 30%...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel refuzon të marrë vaksinën e AstraZeneca-s

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar të marrë vaksinën e kompanisë AstraZeneca. Vaksina e AstraZenecës dhe Universitetit të Oksfordit është e sigurtë dhe efektive...

Merkel e pranon: Gjermania ndodhet në valën e tretë të koronavirusit

Kancelarja Angela Merkel ka pranuar se Gjermania po kalon valën e tretë të pandemisë së koronavirusit. Merkel ka paralajmëruar se çdo lehtësim masash shtrënguese duhet...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...