E martë, 27 Tetor, 2020
22 C
Tirana

‘Surprizohet’ në emision, Ahmetaj merr vesh i fundit shpalljen e fatkeqësisë natyrore

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Koordinatori për situatën ekonomike, Arben Ahmetaj, mbrëmjen e djeshme është shfaqur i surprizuar kur ka marrë vesh në studion e “Opinion”, se Rama ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore.

Ahmetaj, i cili duhet të jetë zyrtari i dytë më i informuar i qeverisë në lidhje me aktet ligjore dhe pjesën e operacioneve financiare për përballimin e situatës, ka mbetur i shtangur në emisionin “Opinion”. Ai ka marrë vesh shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në Shqipëri për shkak të Covid-19, në emisionin “Opinion”, ndonëse vendimi është botuar edhe në Fletoren Zyrtare.

PJESË NGA BISEDA:

Ahmetaj: Gjendje e jashtëzakonshme ndoshta?

Fevziu: Ka shumë mundësi

Ahmetaj: Ajo është. Jo gjendje e jashtëzakonshme, por shpallje e fatkeqësisë natyrore

Fevziu: Pra është shpallur tani, për arsye të shkaktuara nga Covid-19

Lexo edhe :   Bum rastesh me të infektuar, Rama dhe Manastirliu në spitalin Covid 3

Nga ana tjetër, Partia Demokratike përshëndeti vendimin e qeverisë shqiptare, për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore. Në reagimin e saj PD thotë se këtë masë e ka kërkuar 5 ditë më parë Lulzim Basha, ndërsa i kërkon qeverisë që të mos humbë asnjë ditë më tepër kohë për masat e kompensimit të dëmeve, procedurat, afatet, strukturat shtetërore përgjegjëse për vlerësimin e dëmeve, si dhe dëmet dhe subjektet që kompensohen.

Numri i të prekurve me Covid-19 në vendin tonë ka shkuar në 123, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 5.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Ndërron jetë në moshën 50-vjeçare nga Covid-19, mamia në Elbasan

Një 50-vjeçare me profesion mami në qytetin e Elbasanit, ka ndërruar jetë si pasojë e infektimit me Covid-19. Majlinda Ilirjani, ushtronte profesionin e saj prej...

Një muaj paraburgim për pronarin e kompanisë ku u trasferuan mbi 2 milionë euro

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për të pandehurin K.Sh, i cili dyshohet se ka kryer veprën penale,...

Vasili sulmon Ramën: Një rrangallë politike që do të izolojë shqiptarët

Palët politike janë përfshirë në debatin e rradhës për miratimin e kodit të ri zgjedhor. Për nënkryetarin e LSI, Petrit Vasili, kryeministri Edi Rama po...

Maskat dhe mosrespektimi i masave anti-covid: Qytetarët ‘mbyten’ me gjoba

Në 24 orët e fundit, policia ka gjobitur me 30 mijë lekë, 621 persona të cilët nuk e kishin mbajtur maskën, në kuadër të...