E premte, 3 Prill, 2020
3 C
Tirana

‘Surprizohet’ në emision, Ahmetaj merr vesh i fundit shpalljen e fatkeqësisë natyrore

Lexo edhe ...

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Koordinatori për situatën ekonomike, Arben Ahmetaj, mbrëmjen e djeshme është shfaqur i surprizuar kur ka marrë vesh në studion e “Opinion”, se Rama ka shpallur gjendjen e fatkeqësisë natyrore.

Ahmetaj, i cili duhet të jetë zyrtari i dytë më i informuar i qeverisë në lidhje me aktet ligjore dhe pjesën e operacioneve financiare për përballimin e situatës, ka mbetur i shtangur në emisionin “Opinion”. Ai ka marrë vesh shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në Shqipëri për shkak të Covid-19, në emisionin “Opinion”, ndonëse vendimi është botuar edhe në Fletoren Zyrtare.

PJESË NGA BISEDA:

Ahmetaj: Gjendje e jashtëzakonshme ndoshta?

Fevziu: Ka shumë mundësi

Ahmetaj: Ajo është. Jo gjendje e jashtëzakonshme, por shpallje e fatkeqësisë natyrore

Fevziu: Pra është shpallur tani, për arsye të shkaktuara nga Covid-19

Nga ana tjetër, Partia Demokratike përshëndeti vendimin e qeverisë shqiptare, për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore. Në reagimin e saj PD thotë se këtë masë e ka kërkuar 5 ditë më parë Lulzim Basha, ndërsa i kërkon qeverisë që të mos humbë asnjë ditë më tepër kohë për masat e kompensimit të dëmeve, procedurat, afatet, strukturat shtetërore përgjegjëse për vlerësimin e dëmeve, si dhe dëmet dhe subjektet që kompensohen.

Numri i të prekurve me Covid-19 në vendin tonë ka shkuar në 123, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 5.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Lukaku shpërthen në akuza: U desh një juventin i infektuar që të ndalej futbolli

Përhapja e koronavirusit ka sjellë ndalesën e futbollit, por edhe ka tensionuar mardhëniet mes klubeve në Itali. Disa prej tyre mendonin se duhej vepruar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT