E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në fshehtësi të madhe dhe hetimeve që kanë zgjatur një vit, mediat turke shkruajnë se të gjithë kodet e rrjetit të inteligjencës izraelite të cilët kishin spiunuar u dëshifruan.

Një ekip prej 200 personash nga Organizata Kombëtare e Inteligjencës (MIT) zbuloi se një rrjet operativësh që punonin për agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad, kishin kryer fshehurazi aktivitete kundër kundërshtarëve izraelitë dhe studentëve të huaj në Turqi.

Rrjeti i cili përbëhej nga pesë qeliza të veçanta me tre persona, u gjurmua nga njësitë e MIT për një vit. Pasi informacioni u nda me policinë, forcat kundër terrorizmit kapën 15 spiunët në një operacion sekret të kryer më 7 tetor, në katër provinca.

Sipas raporteve, spiunët kishin siguruar informacione të Mossad për studentët e huaj të regjistruar në universitetet turke, veçanërisht ata që ata mendojnë se mund të punojnë në industrinë e mbrojtjes në të ardhmen. Hetimi zbuloi se njëra prej qelizave ishte veçanërisht e rëndësishme, pasi anëtarët e saj kishin për detyrë të kontaktonin oficerët në terren të Mossad dhe të takoheshin me ta jashtë vendit.

Gjatë këtyre takimeve, informacionet dhe dokumentet që konsideroheshin të rëndësishme për Izraelin u transmetoheshin oficerëve në terren, të njohur si “oficerë të rastit” në terminologjinë e inteligjencës. Mossad i pagoi anëtarëve shuma të ndryshme për informacion privat mbi studentët që jetojnë në Turqi. Një nga spiunët, A.B., ishte një nga anëtarët më të rëndësishëm të rrjetit dhe iu besua të hetonte kushtet e palestinezëve që jetonin në Turqi. Spiuni veproi si korrier për pagesat dhe u raportua i zhdukur në rrethin Maltepe të Stambollit në qershor 2021, në një përpjekje për të çorientuar forcat e sigurisë. Sidoqoftë, MIT tashmë ishte duke kryer mbikëqyrje në qelitë në atë kohë.

Hetimi zbuloi se A.B. ishte në kontakt me A.Z., një oficer në terren dhe mbajtës i pasaportës izraelite. A.B. u pagua 10.000 dollarë këtë vit, për aktivitetet e tij të spiunazhit.

Një anëtar tjetër i rëndësishëm i rrjetit, R.A.A., u rendit gjithashtu si një person i zhdukur. Dihet se ai ishte në kryeqytetin kroat Zagreb, ku u takua me menaxherët e fushës së Mossad gjatë 27-28 qershor 2021. Anëtari i tretë i qelisë, M.A.S., udhëtoi në Zyrih dy herë me urdhër të Mossad, përveç takimit me zyrtarët në terren të agjencisë së inteligjencës, më shpesh me një zyrtar me inicialet M.C. Ashtu si dy anëtarët e tjerë të kësaj qelie, M.A.S. u raportua si i zhdukur.

Anëtarët e rrjetit të spiunazhit u udhëzuan të mblidhnin informacion mbi palestinezët që ndiqnin universitetet turke, dhe të zbulonin se çfarë mundësish u ofrohen nga qeveria dhe bashkitë. Rrjeti më pas përdori këtë informacion për të përpiluar profile për individët që do t’u dërgoheshin zyrtarëve të Mossad jashtë vendit, përmes programeve të koduara, të bazuara në ueb. Rrjeti gjithashtu monitoroi shoqata dhe organizata të ndryshme që veprojnë në Turqi, dhe i ndau informacionet me shërbimin sekret izraelit.

Rrjeti spiun përdori aplikacionin Protonmail, i cili lejon skriptimin e skedarëve të Microsoft Word, për të transmetuar inteligjencën. Një program tjetër i përfituar ishte SafeUM, i cili gjeneron numra telefoni të rremë, që anëtarët e celularëve i përdornin për të komunikuar me administratorët e Mossad-it të pazbuluar nga aplikacione si WhatsApp. Në këmbim të raporteve, 15 agjentët e Mossad u transferuan pagesa përmes shërbimeve si Western Union dhe Moneygram, dhe në disa raste u kompensuan në Bitcoin. Agjentët gjithashtu përdorën një sistem ndërlidhës për të transferuar fonde, duke përdorur dyqanet dhe tregjet e bizhuterive si qendra.

Hetimi pritet të thellohet, dhe një aktakuzë gjithëpërfshirëse do të përgatitet sapo ekipet e ekspertëve të MIT të përfundojnë marrjen në pyetje të spiunëve.

Burimi i lajmit: dailysabah. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...