E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Super aksioni, policia pranga 122 hakerave kinezë: Groposën sistemin bankar

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Policia e Nepalit i ka arrestuar 122 burra dhe gra kineze në operacionin më të madh kundër shtetasve të huaj që kanë hyrë në këtë vend përmes vizave turistike. Ata dyshohen për krime kibernetike dhe bankare.

Shefi i policisë së kryeqytetit tha se të gjithë këta persona u arrestuan të hënën, pas informatave se ata janë përfshirë në aktivitete të dyshimta.

Kinezët e arrestuar dyshohen për krime kibernetike dhe hakim të bankomateve, tha komandanti policor, Uttam Subedi, duke shtuar se personat e ndaluar janë duke u mbajtur në disa stacione policore dhe se pasaportat e tyre janë konfiskuar.

“Kjo është hera e parë që kaq shumë të huaj arrestohen për aktivitete të dyshimta kriminale”, tha komandanti policor.

Një zyrtar tjetër tha se ambasada kineze është e informuar për aksionin e arrestimit të këtyre personave dhe se i përkrahur këto masa.

Qytetarët kinezë arrestohen vazhdimisht në shtete të ndryshme të Azisë nën dyshimet për përfshirje në aktivitete të ndryshme kriminale, përfshirë mashtrimin.

Javën e kaluar, autoritetet në Filipine i arrestuan 342 punëtorë kinezë gjatë një operacioni kundër lojërave të fatit, shkruan “Reuters”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT