E diel, 22 Maj, 2022
23.5 C
Tirana

Sulmohet me thikë në xhami, Presidenti i Malit: Janë gjëra që ndodhin

Presidenti i përkohshëm i Malit, Assimi Goita është sulmuar me thikë pas lutjeve të Kurban Bajramit në Xhaminë e Madhe në kryeqytetin, Bamako. Lajmi u bë i ditur nga zyra e Presidencës, sipas së cilës, autori është kapur menjëherë nga policia.

“Sulmuesi u kap menjëherë nga forcat e sigurisë. Hetimet janë duke vazhduar,” shkroi zyra e Presidencës në një postim në Twitter. Presidenti u largua mënjëherë nga xhamia pas sulmit ndërsa dëshmitarët tregojnë se e panë teksa po i rridhte gjak, shkruan Al Jazeera.

Megjithatë, Presidenca ka lajmëruar se Goita është në gendje shëndetësore të mirë, dhe se po vazhdojnë hetimet për të bërë të ditur identitetin e sulmuesit. Vetë Goita ka thënë se është mirë pas sulmit dhe se gjëra të tilla priten ti ndodin një presidenti shteti.

“Çdo gjë është mirë. Nuk ka asnjë problem. Kjo është pjesë e të qenit një udhëheqës, gjithmonë ka pakënaqësi.”, tha ai në një deklaratë të transmetuar në kanalin televiziv shtetëror ORTM.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...