E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Sulmi në El Paso është pjesë e një kërcënimi botëror në rritje

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga Lois Beckett & Jason Wilson “The Guardian”

Raportet se i dyshuari i sulmit me armë zjarri në një supermarket në El Paso të Teksasit, e justifikoi aktin e tij si “një reagim ndaj pushtimit hispanik të Teksasit”, ka shkaktuar thirrje nga të dyja anët e politikës në SHBA, për ta trajtuar kërcënimin e “terroristëve të bardhë” vendas, po aq seriozisht, sa edhe kërcënimin që vjen nga mbështetësit e Al-Kaidës apo ISIS-it.

Por ekspertët që studiojnë dhunën me sfond racist, thonë se sulmi i fundit, duhet të kuptohet jo vetëm si një problem i brendshëm i Shteteve të Bashkuara, por si pjesë e një rrjeti global të radikalizmit, dhe dhunës nacionaliste të bardhë. Një “manifest”, që duket se ka lidhje me sulmin e El Pasos të shtunën e shkuar, e përshkroi numrin në rritje të latino-amerikanëve në Teksas si një “pushtim”, që kërcënon fuqinë politike të amerikanëve të bardhë.

Të shtënat, që shkaktuan të paktën 22 të vdekur, po hetohen nga zyrtarët federalë si një akt i terrorizmit të brendshëm. Edhe autorët e sulmeve të tjera të ngjashme kohët e fundit në mbarë botën, kanë thënë se besonin se të bardhët janë nën sulm, dhe se emigrantët, refugjatët dhe njerëzit e tjerë me ngjyrë janë “pushtues”, që po e rrezikojnë racën e bardhë.

Kanadezi që hapi zjarr në një xhami në Kebek në janar; amerikani që shtypi me makinën e tij një turmë protestuesish në Sharlotsvil po atë vit; sulmi mbi një sinagogë të Pitsburg të SHBA në vitin 2018; sulmi i një të riu mbi 2 dy xhami në Kristçërç të Zelandës së Re marsin e këtij viti, të gjitha këto sulme frymëzuan edhe më shumë akte dhune.

Manifesti i lidhur me të sulmin në El Paso, i referohej qartazi masakrës në Kristçërç si frymëzimi kryesor. Në qendër të ideologjisë së sotme nacionaliste të bardhë, është besimi se të bardhët ndodhen nën sulm, dhe se një gamë e gjerë armiqsh – nga feministët tek politikanët e majtë, dhe myslimanët, hebrenjtë, emigrantët, refugjatët dhe zezakët – janë duke komplotuar për të zhdukur racën e bardhë, përmes mjeteve të ndryshme si martesat ndër racore, emigracioni, “marksizmi kulturor”, dhe kritikave ndaj burrave të bardhë heteroseksualë.

Për njerëzit që besojnë në komplotin e supremacistëve të bardha, ndryshimi demografik përbën një “kërcënim ekzistencial për të bardhët”- thotë Sinthia Miler-Idris, profesore e sociologjisë në Universitetin Amerikan. Këto teori konspirative, i referohen zhvendosjeve demografike në kushte dramatike, të dhunshme, pak e shumë si një lloj “gjenocidi” apo “zëvendësimi të madh” të një populli me një tjetër.

Lexo edhe :   Do kandidojë për president, Kanye West raportohet se po lufton me bipolaritetin (FOTO)
Lexo edhe :   Do kandidojë për president, Kanye West raportohet se po lufton me bipolaritetin (FOTO)

Ideja e “zëvendësimit” është thelbësore për këtë lëvizje. ”Ju nuk do të na zëvendësoni! Hebrenjtë nuk do të na zëvendësojnë!””- brohorisnin nacionalistët e bardhë dhe neo-nazistët, teksa marshonin me pishtarë e ndezur nëpër Sharlotsvil të Virxhinias. Në fakt, në shumë prej vendeve ku radikalizimi i bardhë nacionalist është një kërcënim – përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kanadanë, Australinë dhe Zelandën e Re – të bardhët nuk janë në fakt një popullsi amtare, dhe as nuk po shpërngulen gjëkundi.

Megjithëse në zemër të teorive të komplotit nacionalist të bardhë është antisemitizmi, shumë grupime të ndryshme etiketohen si armike. Në dekadën e shkuar, sulme vdekjeprurëse të lidhura me nacionalizmin të bardhë janë kryer kundër myslimanëve, hebrenjve, afro-amerikanëve, aktivistëve dhe politikanë të majtë në Shtetet e Bashkuara, dhe në të gjithë Evropën.

Që nga viti, në mbarë botën më shumë se 175 njerëz janë vrarë, në të paktën 16 sulme të profilit të lartë, dhe të lidhura me nacionalizmin e bardhë. Dhe ndonëse politikanët, e etiketojnë shpesh dhunën e nacionalistëve të bardhë si “absurde’, analistët sugjerojnë se krimet e urrejtjes shtohen shpesh bashkë me ngjarjet politike, siç janë zgjedhjet.

Shumë nga këto sulme “të pakuptimta” janë kryer gjatë momenteve kryesore të debateve politike kryesore mbi emigracionin dhe politikën mbi refugjatët. Donald Trump, që vuri për disa vite me radhë në pikëpyetje, shtetësinë e presidentit të parë me ngjyrë të Amerikës, ka bërë vazhdimisht komente në publik, që përfshijnë retorikën e nacionalizmit të bardhë.

Ai bëri fushatë për ndalimin e emigrantëve myslimanëve, ngritjen e një muri me Meksikën dhe i etiketoi publikisht si përdhunues emigrantët meksikanë. Si president, ai i ka quajtur shpeshherë emigrantët si “pushtues”. Në një tubim në muajin maj, Trump e përdori sërish termin “pushtim”, për të përshkruar ardhjen e emigrantëve në kufirin jugor të SHBA-së.

Në atë tubim, ai ngriti mundësinë e përdorimit të armëve mbi emigrantët. Kur Trump pyeti “Si t’i ndalim këta njerëz?”, dikush nga turma bërtiti “Qëllo mbi ta!”. Dhe Trump qeshi. “Kur ke politikanë që përdorin një gjuhë të tillë, kjo forcon bindjet ekstremiste në një mënyrë të atillë, që i bën ekstremistët, të ndihen se kanë të drejtë të veprojnë në atë mënyrë”- shprehet Miler-Idris./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...