E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Sulmi ndaj Kongresit në SHBA/Biden: S’duhet të ndodhë më kurrë

Presidenti amerikan Biden filloi fjalimin në përvjetorin e një viti të kryengritjes së Kapitolit të 6 janarit 2021, duke thënë se “demokracia u sulmua” atë ditë.

Ai lavdëroi zbatimin e ligjit për shpëtimin e “shtetit të ligjit”. “Demokracia jonë mbajti. Ne, njerëzit, duruam. Ne, njerëzit, fituam”, tha Biden.

“Për herë të parë në historinë tonë, një president jo vetëm që kishte humbur zgjedhjet, ai u përpoq të parandalonte transferimin paqësor të pushtetit, pasi një turmë e dhunshme shkeli Kapitolin. Por ata dështuan. Ata dështuan. Dhe në këtë ditë kujtimi, ne duhet të sigurohemi që një sulm i tillë të mos ndodhë më kurrë”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...