E mërkurë, 8 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Sulmi ndaj ish-spiunit rus, May drejton gishtin nga Kremlini

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Theresa May pritet të akuzojë Rusinë për sulmin me “agjent nervor” në të cilin u helmua ish-spiuni rus dhe pritet gjithashtu vendosja e një pakete sanksionesh të ashpra ndaj Putinit.

Kryeministrja e Britanisë pritet ta drejtojë gishtin nga Kremlini për helmimin që iu bë Sergei Skripal dhe vajzës së tij. Në takimin që do të mbahet me Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ajo do të informohet për tentativën për vrasje që iu bë ish-spiunit rus.

Policia britanike dhe agjentët e zbulimit kundër terrorizmit po përgatiten të paraqesin dëshmi se ishte Moska ajo që urdhëroi të qëllohej një javë më parë, këtu do të përfshihet dhe dëshmia se u përdor  “agjenti neurotoksik”  për të helmuar ish-spiunin dhe të bijën, i cili ishte pregatitur në një laborator rus.

Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se do të ishte “i befasuar” nëse May nuk do e fajësoi Kremlinin drejtpërdrejt.

“Ne presim që Kryeministrja të bëjë një njoftim së shpejti, dhe sinqerisht do të isha i befasuar nëse ajo nuk do ta drejtoi gishtin nga Kremlin”, tha ai për BBC sot.

“Prandaj është e qartë se qeveria ruse sillet në mënyrë agresive ndaj njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar “.

Thuhet se tre ministra po e shtyjnë kryeministren të përgjigjet me “masa të ashpra” pasi përgjigja e Britanisë për vrasjen e Aleksandër Litvinenkos në 2006 nuk ishte e mjaftueshme.

Ministrat, shefat e inteligjencës, policia dhe shefi i ushtrisë, sot do të mbajnë bisedime mbi progresin e bërë në hetim e deri tanishëm për sulmin.

Shkencëtarët ushtarakë në Njësinë kërkimore të Porton Down priten që të deklarojnë se toksina e rrallë e nervave është shpikur në një laborator të Moskës.

Kryeministrja pritet të kërkojë këshillën e zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe të Uashingtonit Sir Stuart Peach për përgjigjen e duhur, nëse dëshmitë tregojnë se janë të sakta dhe përfundimtare. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...

Pandemia/ Rikthehen kufizimet në orar në komunat në veri të Kosovës

Shtabi i Krizave për komunat në Veri të Kosovës ka vendosur të rikthejë ndalimin e lëvizjes nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Gjatë...