E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Suedia del kundër mbylljes: Infektimet mund t’i kontrollojmë

Suedia ka dalë kundër mbylljes, duke thënë se infektimet mund t’i kontrollojnë. Epidemiologu Adners Tegnell që shpiku strategjinë suedeze për të ndjekur politikën e hapjes totale në kulmin e pandemisë, u përball me kritika të forta. E ndërsa sot që kemi një bum rastesh, ai prap mbetet me shpresë se kjo situatë mund të kontrollohet.

“Ne kemi pasur një rritje të infeksioneve, por ajo tashmë po ngadalësohet. Ne shpresojmë që të jemi në gjendje të kontrollojmë valën që kemi dhe jemi të sigurtë që mund ta bëjmë”, tha ai.

Epidemiologu Adners Tegnell është shprehur se nuk kemi të bëjmë me një valë të dytë, dhe Suedia nuk do të mbyllet sërish.

“Këtu kishte një bllokim virtual, në praktikë shumë suedezë janë mbyllur në shtëpi. Një nga ndryshimet më të mëdha krahasuar me vendet e tjera evropiane është se në Suedi ne nuk u bllokuam dhe nuk u rihapëm edhe pas ‘bllokimit virtual’, ne mbajtëm të njëjtat masa gjatë gjithë periudhës dhe kjo kishte efekti i infeksioneve që përmbajnë“, tha epidemiologu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...