E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Sturmgewehr 44 që frymëzoi krijimin e kallashnikovit sovjetik, përdoret ende sot në luftën siriane (video)

Sturmgewehr 44 (StG-43), është arma automatike më e famshme, që u përdor nga gjermanët në Luftën e Dytë Botërore. Por ajo u prodhua në vitin 1943, kur fatet e konfliktit kishin nisur të anonin nga aleatët. Ndaj kjo armë, nuk i ndihmoi dot gjermanët që të shmangnin disfatën. Megjithatë ajo kishte parametra të shkëlqyera.

Arma e re, e gjuante plumbin me një shpejtësi prej 685 metrash në sekondë, gati 2 herë më shpejt se sa automatikët e tjerë të kohës, dhe mund të kryente mbi 500 të shtëna në minutë. Nga luftimet, u vu re se ajo ishte e përshtatshme për luftime në distanca shkurtra dhe të mesme. Ndërsa në distanca të mëdha, mund të përdorej për t’u mbuluar me zjarr nga armiku. Arma u vlerësua shumë nga sovjetikët.

Në vitin 1947, projektuesi Mikhail Kallashnikov, i bashkoi tiparet e StG-43 me pushkën amerikane M1 Garand, për të prodhuar Avtomat Kalashnikova-AK-47. Kallashnikovi, do të bëhej më pas arma më popullore në konfliktet anembanë globit. Gjithsesi, StG-43 vazhdoi të përdorej nga shumë ushtri të vende të Evropës Lindore, si Gjermania Lindore dhe Çekosllovakia. Gjatë Luftës së Ftohtë, ato furnizuan rregullisht me armë Sirinë. Ky arsenal armësh, ra në duart e rebelevë sirianë, pas kryengritjes së nisur 8 vite më parë kundër Asadit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...