E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Stuhia vdekjeprurëse ndërpret lidhjet e transportit rreth Vankuverit

Një stuhi vdekjeprurëse e përshkruar nga zyrtarët si një ngjarje që ndodh një herë në shekull, ka ndërprerë lidhjet rrugore dhe hekurudhore rreth Vankuverit, Kanada.

Dy autostrada që lidhin qytetin e Bregut Perëndimor, u mbyllën pasi u dëmtuan nga përmbytjet. Mijëra njerëz u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre, për shkak të stuhisë masive, e cila goditi të hënën. Një grua humbi jetën në një rrëshqitje dheu në autostradë, dhe ekipet e shpëtimit thonë se të paktën dy persona të tjerë janë të zhdukur.

Trupi i gruas u gjet pranë Lillooet, rreth 250 km (155 milje) nga Vankuveri, sipas Policisë Mbretërore Kanadeze (RCMP). Sgt RCMP Janelle Shoihet, tha se grupet e shpëtimit nuk e kishin përcaktuar ende numrin e automjeteve që humbën në rrëshqitje, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

“Stuhia më e keqe e motit në një shekull”

Ministri provincial i Transportit, Rob Fleming, tha në një konferencë shtypi se ishte “stuhia më e keqe e motit në një shekull”. Ministri i Sigurisë Publike, Mike Farnworth, u shpreh se ai “nuk kishte dyshim” se stuhia ishte e lidhur me ndryshimet klimatike.

Mijëra shtëpi në British Columbia u evakuuan, pasi një “lum atmosferik” – një rrip i gjatë lagështiie në atmosferë që transporton ujin nga rajonet tropikale drejt poleve – hodhi me-s ataren e reshjeve mujore të rajonit në vetëm 24 orë.

7. 00 banorët e Merritt, rreth 120 milje në veri-lindje të Vankuverit, u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre të hënën.

Dëbora ra atje të martën, dhe makinat mund të shiheshin duke notuar në ujërat e akullta të përmbytjeve në qytet. Ekuipazhet e helikopterëve u dërguan gjithashtu në qytetin malor të Agassiz, për të shpëtuar rreth 300 njerëz që mbetën të bllokuar.

Lexo edhe :   Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi
Lexo edhe :   Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

“Duhet të largoheni menjëherë”, tha kryebashkiaku Henry Braun. Një pjesë e autostradës Trans-Canada, e cila lidh Vankuverin me pjesën tjetër të vendit, u zhyt nën ujë.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...