E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Studiuesi jep lajmin e shumëpritur, vaksinat na mbrojnë ndaj variantit Omicron

Pas lajmeve të studimit përforcues në Mbretërinë e Bashkuar, një ekspert i tha BBC-së se ka shenja inkurajuese që vaksinat ekzistuese përforcuese do të ofrojnë ende mbrojtje kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjes nga varianti Omicron.

Prof Saul Faust, i cili udhëhoqi provën në Spitalin Universitar Southampton NHS Foundation Trust, i thotë BBC se ndërsa vaksinat e Mbretërisë së Bashkuar nuk janë testuar ende kundër Omicron, rezultatet sugjerojnë reagimin e kujtesës së trupit dhe aftësinë e tij për t’iu përgjigjur infeksionit të ardhshëm”.

Ai shton se shpreson se përforcuesit do të japin “mbrojtje të gjerë kundër varianteve të shumta”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...