E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Studimi/ Tre ushqimet që ju lumturojnë më shumë

Veprime të caktuara na japin lumturi dhe kjo është e vërtetuar edhe nga studime të shumta. E një nga këto veprime, është edhe të ngrënit.

Kjo pasi të hash ushqimin e preferuar dhe të shijosh çdo kafshatë të tij, konsiderohet si një nga gjërat më të kënaqshme.

Por, cili është ushqimi që na lumturon më së shumti?

Sipas një sondazhi të kryer në Itali , ushqimi më i preferuar që dhuron më shumë kënaqësi, është pikërisht pica.

Pas saj, vijnë makaronat, ndërsa në vend të tretë renditen ushqimet e zgarës.

Po ashtu, ky anketim arrin në përfundimin se maksimumi i kënaqësisë gjatë të ngrënit arrihet nga ulja në tryezë me partnerin. Në vend të dytë vjen të ngrënit me prindërit dhe në të tretin, ai me shokët. Por, është edhe një 10 përqindësh i të intervistuarve që preferon ngrënien me gjyshërit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...