E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Studimi: Mushkëritë e personave të infektuar me Covid mund të rigjenerohen vetë

Një studim i kryër së fundmi nga Universiteti Radboud në Holandë mbi personat e infektuar me Covid ka dalë në përfundimin se indet e dëmtuara të mushkërive nga virusi mund të rigjenerohet me kalimin e kohës.

Në studimin e publikuar në revistën e Sëmundjeve Infektive Klinike, shkruhet se indet e mushkërive të pacientëve me Covid mund të shërphen brenda 3 muajve.

Në studim, morën pjesë 124 persona të cilët ishin të shëruar nga Covid-19 dhe ekzaminimi i mushkrive të tyre zgjati për 3 muaj. Në fund të 3-mujorit, mjekët panë se indet e pacientëve të infektuar me Covid kanë filluar duke u shëruar.

Autori i studimit, Bram van den Borst tha se është inkurajuese që të shohësh mushkëritë e një personi të rigjenerohen në atë mënyrë.

“Është inkurajuese të shohësh që mushkëritë pas Covid-19 shfaqin këtë nivel të rimëkëmbjes”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...