E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Studimi/ Meteori 4.6 miliard vjeçar, mund të zbulojë origjinën e jetës në Tokë

Një meteor 4.6 miliardë vjeçar i gjetur në vendosjen në gjurmën e një patkoi ka të ngjarë të jetë një mbetje e shpërthimeve kozmike të mbetura nga lindja e sistemit diellor dhe mund t’u përgjigjet pyetjeve se si filloi jeta në Tokë.

Shkencëtarët në Universitetin Loughborough në Angli, po analizojnë shkëmbin e vogël hapësinor me ngjyrë qymyri, për të përcaktuar strukturën dhe përbërjen e tij në një përpjekje për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me Universin e hershëm dhe ndoshta origjinën tonë, shkruan PhysOrg.

Ata po përdorin teknika të tilla si mikroskopia elektronike për të studiuar morfologjinë sipërfaqësore në shkallën mikron dhe nanometër; spektroskopinë vibracionale dhe difraksionin e rrezeve X, të cilat japin informacione të hollësishme në lidhje me strukturën kimike, fazën dhe polimorfizmin, kristalitetin dhe ndërveprimet molekulare, për të përcaktuar strukturën dhe përbërjen.

Imazhi elektronik sekondar i meteoritit të kondritit karbonik, që tregon struktura delikate të shtresëzuara
Imazhi elektronik sekondar i meteoritit të kondritit karbonik, që tregon struktura delikate të shtresëzuara

Deri më tani, ata kanë zbuluar se mostra tepër delikate, kurrë nuk iu nënshtrua përplasjeve të dhunshme kozmike që mbetjet më të lashta të hapësirës përjetuan ndërsa u copëtuan së bashku për të krijuar planetët dhe hënat e sistemit tonë diellor.

Shkëmbi antik është një shembull i rrallë i një kondrite karboni, një lloj meteoriti që shpesh përmban material biologjik. Më pak se 5% e meteoritëve që bien në Tokë i përkasin këtij klasifikimi.

Meteori 4.6 miliard vjeçar
Meteori 4.6 miliard vjeçar

“Kondritet e karbonit përmbajnë përbërje organike duke përfshirë aminoacidet, të cilat gjenden në të gjitha gjallesat”, tha Drejtori i Astrokimisë në EAARO Derek Robson i cili gjeti meteorin dhe së shpejti do të bashkohet me Universitetin Loughborough si një vizitor akademik për kërkime bashkëpunuese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...