E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Studimi: Ja si të ulni në 5 minuta tensionin e gjakut

Një studim i ri i “CU Boulder”, tregon se një ushtrim 5-minutësh në ditë, që përshkruhet si një “trajnim force për muskujt e frymëmarrjes”, e ul ndjeshëm tensionin e gjakut, përmirëson shëndetin e enëve të gjakut, dhe është diçka që mund të praktikohet çdo ditë.

Revista e Shoqatës Amerikane të Zemrës, publikoi provat më të forta që dëshmojnë se Trajnimi i Forcës së Muskujve përmes Rezistencës të Lartë (IMST), mund të jetë një element kyç në mbrojtjen e të rriturve nga vrasësi më vdekjeprurës, sëmundjet kardiovaskulare.

Ekspertët thonë se ka shumë strategji që mund të përdoren për të ruajtur shëndetin e mirë kardiovaskular. Por ato mund të marrin kohë dhe shumë para, dhe mund të mos jenë të arritshme për të gjithë, thotë Daniel Kreighed, ndihmës studiues në Departamentin e Fiziologjisë Integruese.

”Ndërkohë IMST mund të kryhet shumë kollaj brenda 5 minutash, edhe kur jeni duke parë televizorin”- thotë ai. IMST u krijua në vitin 1980 për t’i ndihmuar pacientët që vuanin nga sëmundje të rënda të frymëmarrjes. Ai përfshin nxjerrjen e ajrit përmes një pajisjeje që ofron rezistencë.

Imagjinoni sikur po thithnin ajër nga një tubi që tërhiqet nga prapa. Rekomandimet fillestare për pacientët me çrregullime të frymëmarrjes, ishin për përdorimi i një regjimi 30-minutësh në ditë me një rezistencë të ulët.

Kreighed dhe kolegët e tij kanë shqyrtuar nëse një protokoll më i shkurtër, që përfshin 30 frymënxjerrje në ditë me rezistencë të lartë në 6 ditë të javës, mund të ofrojë të njëjtat përfitime për performancën kardiovaskulare, njohëse dhe atletike.

Ata rekrutuan 36 të rritur të shëndetshëm midis moshës 50-79 që kishin presion normal sistolik të gjakut.  Gjysma e pjesëmarrësve kryen IMTST me Rezistencë të Lartë për 6 javë, ndërsa gjysma ndoqi një protokoll placebo, ku rezistenca ishte më e ulët.

Gjashtë javë më vonë, grupi që iu nënshtrua IMST, pa që tensioni i gjakut të binte me 9 për qind. Kjo është një rënie, që në përgjithësi e tejkalon atë që arrihet duke ecur 30 minuta në ditë në 5 ditë të javës.

Po ashtu kjo rënie, është gjithashtu e krahasueshme me disa regjime të ilaçeve për uljen e presionit të gjakut. Edhe 6 javë pas heqjes dorë nga IMST, përmirësimi u ruajt. Disa studime paraprake tregojnë se IMST gjithashtu mund të përmirësojë funksionin e trurit dhe përshtatjen fizike.

Burimi i lajmit: https://scienceblog.com/523720/five-minutes-to-lower-blood-pressure/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+scienceblogrssfeed+%28ScienceBlog.com%29

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...