E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Studimi i ri: Optimizmi, sekreti i jetëgjatësisë së njeriut

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Parja e gotës gjysmë plot, mund të nënkuptojë një jetë më të gjatë. Në këtë përfundim mbërrin studimi më i fundit, që sugjeron se optimistët jo vetëm që jetojnë në përgjithësi më gjatë, por kanë një shans më të mirë për të arritur 85-vjeç ose më shumë.

Nuk është hera e parë që optimizmi lidhet me përfitimet në shëndetin e njeriut. Njerëzit më optimist për jetën, kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së parakohshme. Por studiuesit thonë tani se optimizmi mund të luajë një rol me rëndësi në jetëgjatësinë e njerëzve.

“Shumë të dhëna, sugjerojnë që jetëgjatësia e pazakontë shoqërohet zakonisht me një shëndet të mirë dhe të jetuarit pa aftësi të kufizuara për një kohë të gjatë, prandaj gjetjet tona krijojnë një mundësi emocionuese që ne mund të jemi në gjendje të promovojmë plakjen e shëndetshme dhe elastike, duke kultivuar asete të tilla psikosociale siç është optimizmi”- thotë Levina Li, autore kryesor e studimit, nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Bostonit, SHBA.

Ndërsa një tezë e tillë, duhet testuar ende, Li vuri në dukje se studime të tjera, kanë treguar që nivelet e optimizmit mund të ngrihen. Në artikullin e tyre në ”Proceedings of the National Academy of Sciences”, Li dhe kolegët e saj raportuan se si analizuan të dhënat nga dy projekte të mëparshme kërkimore afatgjata, njëri që përfshinte infermieret femra dhe tjetri i fokusuar tek një grup burrash.

Të parat u vlerësuan për nivelin e optimizmit në vitin 2004, me pjesëmarrëset që kishin një moshë mesatare 70-vjeçe, studim që zgjati deri në vitin 2014. Për burrat, optimizmi nisi të matej në vitin 1986, mosha mesatare e tyre ishte 62 vjeç, dhe gjurmuan vdekjet e tyre deri në vitin 2016.

Ekipi ndau rreth 70.000 gra në 4 grupe me madhësi të barabartë, bazuar në rezultatet e tyre mbi nivelin e optimizmit. Ata krahasuan më pas jetëgjatësinë për ato që ishin më optimiste deri tek ato më pak optimiste, duke marrë parasysh faktorët, përfshirë moshën, seksin, racën, arsimin, depresionin dhe gjendjet e tjera shëndetësore që ishin të pranishme që në fillim të studimit.

Rezultatet tregojnë se grupi më optimist i grave, kishte një jetëgjatësi gati 15 për qind më të gjatë, se sa grupi më pak optimist. Rezultate të ngjashme u panë tek burrat, edhe pse optimizmi u mat disi më ndryshe. Kur ekipi krahasoi grupin e një të pestës së burrave, që kishin rezultatet më të larta të optimizmit me më pak optimistët, ata zbuluan se burrat më optimistë kishin një jetëgjatësi gati 11 për qind më të gjatë.

Studimi sugjeron që njerëzit që janë më optimist, mund të kenë ndërkohë një mënyrë jetese më të shëndetshme, prandaj analizat marrin parasysh faktorët, përfshirë nivelet e ushtrimeve fizike, dietën, pirjen e duhanit dhe alkoolit. Efektet që rezultuan ishin më të vogla – megjithëse ende të theksuara – me grupin më optimist të grave, që kishte një jetëgjatësi 9 për qind më të madhe, se sa grupi më pak optimist. Ndërkohë, një e pesta e burrave më optimistë, kishin një jetëgjatësi 10 për qind më të madhe sesa grupi që ishte më pak optimist.

Por të qenit optimist, nuk lidhej vetëm me një jetëgjatësi më të gjatë. Si për burrat, ashtu edhe për gratë, kjo ishte gjithashtu e lidhur më konkretisht me të jetuarit deri në moshën 85 vjeç ose më shumë – një “jetëgjatësi e pazakontë” kur merreshin parasysh sjelljet shëndetësore, me grupin më optimist të grave që kishin 20 për qind shanse më shumë për të arritur moshën 85 vjeçe ose më shumë.

Shumica e pjesëmarrësve në studim ishin të bardhë, dhe pak prej tyre kishin një status të ulët socio-ekonomik. Li thotë se nuk është ende e qartë se përse optimizmi është i lidhur me jetëgjatësinë. “Në studimin tonë, sjelljet më të shëndetshme, me më pak simptoma depresive dhe më shumë lidhje shoqërore lidheshin vetëm pjesërisht me optimizmi dhe jetëgjatësinë e madhe”- tha ajo, duke shtuar se ka të ngjarë të ketë mekanizma të tjerë në lojë, siç janë njerëzit optimistë që e përballojnë më mirë stresin./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...