E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Studimi: CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë me 97%, ndërsa Pfizer 80%

Vaksina kineze kundër koronavirusit, CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë nga kjo sëmundje me 97%, ndërsa Pfizer me 80%, sipas rezultateve paraprake të një studimi të botuar dhe kryer në popullsinë në Uruguaji.

“Reduktimi i vdekshmërisë nga Covid-19, që ka kaluar më shumë se 14 ditë që nga doza e fundit e vaksinës, është 97% për Coronavac dhe 80% për Pfizer”, thuhet në ‘Studimin e efektivitetit të vaksinimit kundër SARS-CoV- 2 në Uruguai në 2021 ‘, kryer nga Ministria e Shëndetit Publik (MSP), shkruan Telam.

Raporti tregon se, nga totali i njerëzve të imunizuar plotësisht me CoronaVac që nga 25 maj (712,716), 5,360 rezultuan pozitivë për koronavirus. Midis tyre, 19 kërkuan shtrimin në spital në ambientet e kujdesit intensiv dhe 6 prej tyre humbë jetën.

Ndërkohë, nga numri i përgjithshëm i njerëzve të imunizuar plotësisht me Pfizer në të njëjtën datë (149,329 persona ), 691 ishin infektuar me Covid, vetëm një kërkoi shtrimin në spital dhe 8 pacientë humbën jetën. Raporti sqaron se, në këtë rast, ata ishin të gjithë mbi 80 vjeç.

Studimi sqaron se shifrat janë paraprake dhe duhet të interpretohen me kujdes, pasi nuk merr parasysh moshën e njerëzve, shoqërimet e tyre dhe grupet e ekspozimit të lartë, të tilla si personeli shëndetësor. Aktualisht, 47% e popullsisë uruguajane ka marrë tashmë dozën e parë të vaksinave dhe 28% të dytën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...