E hënë, 18 Janar, 2021
4 C
Tirana

Studentët ekselentë në administratë/Ramës nuk i del inati: Ngelësi bën bujë

Kryeministrit Rama nuk i del inati me mediat, të cilat sipas tij, abuzojnë duke humbur lajmin që përcillet prej tij. Ai e ka vënë theksin tek punësimi i studentëve ekselentë në administratë, e ndërsa ata që bëjnë me shumë bujë janë ngelësit. Gjatë mesditës së sotme, Rama ka mbajtur një takim me 373 studentët ekselentë fitues të Platformës ‘Punë të Mbarë’, të cilët kanë fituar një vit pune në administratë, për shkak të rezultateve në universitet.

Në fjalën e tij, Rama tha se administrata është një nga pikat kyçe të integrimit të Shqipërisë në BE. “Ligji i ri përcakton se për të marrë një vend pune në administratë, duhet një eksperiencë e caktuar. Në kushtet tona, kjo është një domosdoshmëri që administrata të fillojë të marrë fytyrën e më të mirëve.

Ky ligj është i miratuar sipas standarteve të BE. Këtë mësim na e dha protesta e studentëve. Studentët e ekselencës do të punësohen për një vit në administratë. Gjatë këtij viti, ata do të kenë mundësi që të njihen akoma më shumë në vendin e punës”, tha Rama.

Po kështu, kryeministri nuk hezitoi të thumbonte sërish mediat dhe studentët ngelës, siç i quan ai. “Në lajme del një student ngelës që del dhe bërtet për pedagogun e korruptuar. Këta 373 të tjerë që kanë mësuar, nuk dalin në lajme. Lajm përbën ai ngelësi që bërtet, këta jo”, deklaroi Rama.

Lexo edhe :   Ambasada e Francës me ‘notë proteste’: Rama po sulmon vendet mike

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjuzi kërkon Ramën në Kuvend: Ka futur vaksina kontrabandë

Deputeti i opozitës, Kujtim Gjuzi ka replikuar me kryeparlamentarin Ruçi lidhur me ardhjen e vaksinës. Në nisje të seancën së parë për vitin 2021, Gjuzi...

Hajdari refuzon të votojë marrëveshjen e fshehtë me Pfizer: Si erdhën vaksinat?

Ka nisur me debate sesioni i ri plenar, ku në fokus kanë qenë, mes të tjerash, edhe marrëveshjet e shtetit shqiptar me kompanitë që...

Kryemadhi publikon listën, ja 13 kandidatët e LSI për deputetë në Tiranë

Lëvizja Socialiste për Integrim ka prezantuar kandidatët për deputetë për zgjedhjet e 25 Prillit. Kryetarja e kësaj force politike, Monika Kryemadhi ka lënë pas kryedemokratin...

Ndryshimi i emrit dhe logos, zyrtari i Interit komunikon qëndrimin e klubit

U bë me bujë lajmi se Interi do të ndryshonte emrin nga “FC Internazionale Milano” në “Inter Milano” por edhe logon që nga stema...

A do trazojë ujërat në Rusi, rikthimi i krye-opozitarit Sergei Navalni?

Nga: Ekaterina Kotrikadze “Project Syndicate” Aleksei Navalni është gati të trazojë ujërat në muajin më “dembel” në Rusi. Ashtu si në kohën e Bashimit Sovjetik,...