E enjte, 29 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

“Stormquakes” Zbulohet fenomeni i ri sizmik, tërmetet që lindin nga atmosfera

“Stormquakes”, tërmete që e kanë origjinën nga stuhitë dhe ciklonet, ky është fenomeni sizmik më i ri i zbuluar nga shkenca. Sipas shkencëtarëve ky lloj tërmeti nuk e ka origjinën nga thellësia e tokës, por nga  atmosfera.

Ky lloj i ri tërmetesh provokohet nga stuhitë e forta që prekin brigjet e kontinenteve dhe shkaktojnë lëkundje të shtratit të oqeaneve.

Zbulimi i këtij fenomeni është bërë rastësisht nga shkencëtarët amerikanë në Floridas. Rajon që njihet gjerësisht për stuhitë, ciklonet dhe tërmetet e forta.

Ata në punë e sipër një për një metodë të re për studimin e tërmeteve me frekuencë të ulët, kanë identifikuar një grup lëkundjesh jashtë diapazonit të njohur. Frekuenca e tyre ishte e çuditshme, ndryshonte nga stinët dhe nuk ngjante me frekuencën e tërmeteve të njohura.

Pas shqyrtimit të teorive të ndryshme me të dhënat e disponueshme shkencëtarët arritën në përfundimin që: uragane të fuqishme mund të gjenerojnë valë sizmike në dyshemenë detare. Stuhi të tilla kanë mjaftueshëm energji sa të shkaktojnë një tërmet me intensitet deri në 3.5 të shkallës Rihter.

Pasi shkencëtarët bën një studim statistikor me të dhënat e 8 viteve të fundit në SHBA, mësuan se brigjet jugperëndimore amerikane janë goditur rreth 14 mijë nga stormquakes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Policia gjen viktimën e fundit të zhdukur nga shembja e pallatit në Florida

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...