E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Spiunazh? Mediat greke ngrenë alarmin, dy shqiptarët filmuan kampin ushtarak

Një rast i çuditshëm ka vënë në lëvizje autoritetet greke që prej 28 tetorit, teksa dy shqiptarë janë kapur duke fotografuar kampet ushtarake greke. Sipas New Post, në orën 19:15 të datës 28 tetor, një 19-vjeçar dhe një 18-vjeçar kanë hyrë, sipas autoriteteve, në objektin ushtarak “Majori i Artilerisë Stefanakis Ioannis” në Egaleo.

Me celularët e tyre fotografonin dhe filmonin kampin ushtarak dhe pajisjet e tij. Dy të rinjtë janë identifikuar nga një toger dhe janë arrestuar. Më pas ata u sollën para prokurorëve me akuzën e spiunazhit. “Menjëherë kur dola jashtë, pashë dy personat e panjohur. I pyeta menjëherë se kush ishin dhe çfarë kërkonin në vendin ku i gjeta”, tha togeri, duke shtuar se “ata u përgjigjën se ishin të humbur”.

Togeri i çoi te porta qendrore, duke njoftuar komandantin e objektit të artilerisë, mbikëqyrësin e skuadriljes dhe policinë. Një kontroll në celularët e tyre zbuloi se ata kishin dy foto të kampit dhe një video të shkurtër që tregonte pajisjet e kampit.

Njëri nga dy të pandehurit i tha policisë se ata ishin të zhdukur, dhe se kampi konsiderohej një zonë e braktisur dhe se ata bënin fotografi vetëm ndërsa ecnin.

Dy të rinjtë kanë pasaporta shqiptare. Policia është njoftuar për rastin, dhe ata do të gjykohen të mërkurën.

Avokatët mbrojtës të dy të akuzuarve, Mariolis Panagiotis dhe Nakou Theano, nënvizuan: “Një shëtitje e rastësishme në një vend ku nuk ka gardhe apo shënjim të hapësirës ushtarake, ka sjellë si pasojë arrestimin e dy të rinjve dhe i ka sjellë përballë një akt-akuze të rëndë”.

Burimi i lajmit: Greek City Times. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...