E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Spitali nuk kishte oksigjen/ Vdesin 25 persona nga Covid-19 në Indi

Njëzet e pesë persona kanë humbur jetën në spitalin e kryeqytetit të Indisë, si pasojë e mungesës së oksigjenit.

Drejtori i spitalit ka deklaruar se mungesa e oksigjenit në spital shkaktoi vdekjen e njëzet e pesë pacientëve, të cilët kishin nevojë për sasi të mëdha oksigjeni, shkruan BBC.

Një cisternë oksigjeni mbërriti menjëherë në strukturat shëndetësore, pas paralajmërimit se 60 pacientë të tjerë ishin në prag të vdekjes. Megjithatë, situata mbetet kritike.

Shumë spitale kanë vendosur në mjediset e jashtme tabela ku shkruhet :“Na vjen keq, nuk pranojmë pacientë tjerë në sepse nuk po na furnizojnë me oksigjen.” Ndërsa spitale të tjera u kanë kërkuar pacientëve të shkojnë diku tjetër për të marrë shërbim mjekësor.

Shtatë muaj më parë, vendi është ndeshur me një mungesë të ngjashme oksigjeni. Por, këtë herë, sipas raportimeve lokale, situata është shumë më e rënduar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...

VIDEO/Nga e hëna do hyjë në fuqi udhëzimi për çertifikatën e vaksinimit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka kërkuar nga të gjithë arsimtarët dhe studentët që të vaksinohen, pasi nga e hëna do bëhet e detyrueshme...