E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Spitalet në Greqi në kolaps, s’ka më shtretër për pacientët e infektuar

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Greqia është nën një shtetrrethim të pjesshëm, ku vendi mbyllet nga mesnata deri në orën 5 të mëngjesit. Aktualisht spitalet janë të tejmbushur me të infektuar, ndërsa mjekët duket se janë dorëzuar para këtij realiteti të trishtë. Për shkak të rasteve të shtuara, spitalet në Greqi po përballen me një mungesë të shtretërve.

Gadishulli i Atikës, i cili përfshin edhe kryeqytetin e Greqisë, rezulton të ketë mbushur 70 për qind të vendeve në spitale, me raste të prekura nga COVID-19. Ndërkohë, pjesa tjetër e rajonit grek raportohet të ketë zënë rreth 45 për qind të vendeve në spitale. Parashikimet janë që të kenë 4000 raste në ditë deri për Krishtlindje. Kjo do të ishte e pamundur për mjekët.

Shumica e klinikave spitalore janë të detyruara të mbyllen e të shndërrohen në salla me shtretër, ku të infektuarit mund të trajtohen. Ekspertët thonë se sezoni i gripit mund ta përkeqësojë situatën.

“Rritja e numrit të personave me COVID-19 është aq e madhe, saqë nëse verifikohen studimet epidemiologjike, atëherë ne do të kemi nga 4000 raste në ditë deri për Krishtlindje. Është e pamundur që  të përballohen 4000 raste, pavarësisht sa ne përpiqemi. Nëse mjekët i kalojnë kapacitetet e tyre, prapë nuk do të jemi në gjendje t’ia dalim”, tha Matina Pagonis, kryetarja e unionit të mjekëve.

Lexo edhe :   Manastirliu me dy maska në Kuvend: Mos ejani vonë në spitale

“Ne gjithashtu, po hyjmë në disa muaj që do të kemi më shumë të infektuar. Në nëntor, dhjetor dhe janar, do të ekspozohemi ndaj një derivati të gripit të derrit, kështu që së bashku me këtë situatë është e vështirë që spitalet të veprojnë. Ne duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë në mënyrë që të shmangim skenarët që pamë në Europë dhe Amerikë, ku mjekët vendosnin kush hynte në intubim dhe kush jo”, deklaron Pagonis.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...