E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Spiro Bellkameni, luftëtar i shquar i çlirimit dhe bashkimit të trojeve shqiptare

Si sot, 108 vjet më parë, u nda nga jeta veprimtari dhe luftëtari i lëvizjes për çlirim kombëtar, Spiro Bellkameni.

Qysh në moshë të re mori pjesë në çetat që luftonin kundër pushtetit osman. Ai mori pjesë në luftën kundër turqve në “Orman Çiflik”, më 29 dhe 30 korrik të vitit 1911.

Në verë të vitit 1912, mori pjesë në mbledhjen e çetave çlirimtare të jugut në fshatin Frashër. U vra në pabesi nga forcat turke, më 14 tetor të vitit 1912, në fshatin Neveskë afër Follorinës.

Në imazhin ilustrues paraqitet një njoftim i gazetës ‘‘Shqipëria e Re’’, që botohet në Rumani, e cila ka hapur një fushatë për mbledhjen e fondeve, për ngritjen në Korçë të monumentit të Spiro Bellkamenit.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...