E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Specialistë të Inspektoratit Qendror trajnuan rreth 100 inspektorë të bashkive të qarkut të Gjirokastrës

Më të lexuarat

Inspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari theksoi: “Deri në fund të këtij viti synojmë të trajnojmë të gjithë inspektorët e bashkive të të gjitha qarqeve. Shpresojmë që janari i vitit që vjen, do t’i gjejë të gjithë inspektorët vendorë të Shqipërisë, duke i kryer procedurat e inspektimit me dokumente e procedura standarde dhe online, njëlloj siç i kryejnë prej një viti inspektimet, Inspektoratet Shtetërore. Në përfundim të kësaj reforme, Shqipëria bëhet vendi i vetëm në Ballkan, që e kryen procesin e inspektimit, si në nivel kombëtar dhe lokal, sipas standardeve të inspektorateve të vendeve të BE-së.”

Gjatë kësaj jave, specialistë të Inspektoratit Qendror trajnuan rreth 100 inspektorë të bashkive të qarkut të Gjirokastër (Bashkitë Tepelenë, Memaliaj, Përmet, Leskovik, Libohovë, Dropull dhe Gjirokastër). Në takimin trajnues me inspektorët e bashkisë ishin të pranishëm Inspektori i Përgjithshëm Shkëlqim Hajdari dhe Kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës Flamur Golemi.

Në fjalën e tij, Z. Golemi i uroi mirëseardhjen specialistëve të IQ dhe theksoi se inspektorët e Bashkisë Gjirokastër, nëpërmjet procedurave standarde dhe online, do t’i shërbejnë më mirë biznesit të qytetit, do ulin barrën ndaj tyre dhe njëkohësisht do rrisin transparencën dhe ulet korrupsioni.

Ndërsa Inspektori i Përgjithshëm, Z. Hajdari theksoi: “Qarku i Gjirokastrës është i dyti, pas qarkut të Vlorës, ku inspektorët e tyre u trajnuan javën që shkoi. Ne, deri në fund të këtij viti synojmë të trajnojmë të gjithë inspektorët e bashkive të të gjitha qarqeve. Shpresojmë që janari i vitit që vjen, do t’i gjejë të gjithë inspektorët vendorë të Shqipërisë, duke i kryer procedurat e inspektimit me dokumente e procedura standarde dhe online, njëlloj siç i kryejnë prej një viti inspektimet, Inspektoratet Shtetërore. Në përfundim të kësaj reforme, Shqipëria bëhet vendi i vetëm në Ballkan, që e kryen procesin e inspektimit, si në nivel kombëtar dhe lokal, sipas standardeve të inspektorateve të vendeve të BE-së.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zëvendësohen 7 drejtues në vetëm 8 muaj/ Emërohet drejtuesi i ri në Kadastrën e Vlorës

Kadastra e Vlorës nga sot ka në krye drejtorin e tetë brenda një viti. Kreu i agjencisë shtetërore të kadastrës, Artan Lame, prezantoi juristin...

I ktheu ligjin Parlamentit, Meta jep ‘paralajmërimin’ e fundit

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka reaguar për vendimin e tij në lidhje me kthimin në Kuvend të ligjit që ndëshkon median sa i...

Pandemia/ Greqia bën lëvizjen e papritur në kufirin me Shqipërinë

Pas shtimit të rasteve me koronavirus, Greqia ka shtuar masat parandaluese për përhapjen e pandemisë në të gjitha pikat kufitare të vendit. Lajmin në...

A do të mbyllemi sërish? Manastirliu zbardh vendimin pas shifrave rekord të të infektuarve

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 117 raste pozitive. Po kështu, situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët...

Sinjale pozitive nga Vuçiç, njofton ambasadorin rus për dialogun me Kosovën

Një ditë pas rifillimit të dialogut midis Vuçiçit dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të BE, disa sinjale janë dhënë...