E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Spartak Ngjela: Pushteti nuk mbahet me shpirt nëpër dhëmbë (Video Arkiv)

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Spartak Ngjela, i cili në vitin 2002 ka qenë sekretar i Marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion”. Situata e Partisë Demokratike dhe e ashtuquajtura marrëveshja për Presidentin mes Sali Berishës dhe Fatos Nanos kanë qenë tema e diskutimit të emisionit realizuar më datë 18 Korrik të vitit 2002.

Gjatë intervistës përballë gazetarit Blendi Fevziu, Spartak Ngjela tha se Sali Berisha në Bruksel pranoi Presidentin konsensual dhe koha e tregoi se qe i sinqertë dhe serioz sepse kishte të bënte me perëndimin.

Sipas Ngjelës socialistët nuk lejoheshin ndërkombëtarisht të kishin një President të vetin sepse marzhi prej 84 deputetësh nuk ishte një përqindje reale që iu kishte takuar realisht nga zgjedhjet.

Rëndom thuhet se në politikë s’ka moral, kjo është një çështje që sado ta diskutojmë nuk e zgjidhim dot, por megjithatë duhet të ketë seriozitet. Kjo është absolutisht e domosdoshme. PD nëpërmjet liderit të saj nuk u tërhoq për zgjedhjet e parakohshme  dhe nuk u tërhoq në pragun e zgjedhjes së Presidentit. Duhet të jemi më të vëmendshëm, PD është tërhequr në Bruksel. Pse u tërhoq? Sepse pranoi Presidentin konsensual”.

“Sali Berisha në Bruksel pranoi Presidentin konsensual dhe koha e tregoi se qe i sinqertë dhe serioz sepse ka të bëjë me perëndimin dhe integrimin e Shqipërisë në perëndim. Përgjithësisht gjithsecili kishte të drejtë të mendonte se Nano nuk do tërhiqej dhe nëse nuk do të tërhiqej ne do të shkonim në zgjedhje të parakohshme. Kjo ishte e padiskutueshme. Ende socialistët nuk e dinë që socialistëve nuk iu lejohej të kishin President. Ka nga ata segmente që nuk e dinë këtë”.

“Socialistët nuk lejohen as ndërkombëtarisht të kenë një President të vetin, sepse marzhi prej 84 deputetësh nuk është një përqindje reale që i ka takuar realisht nga zgjedhjet. Edhe Meta ka dhënë dorëheqjen për këtë gjë, që të dominojë fryma oksidentale perëndimore në PS. Akuzonte  Nanon se nuk lejonte integrimin dhe për këtë arsye dha dorëheqjen. Ne jemi gati të bëjmë zgjedhje të parakohshme dhe që nesër. Edhe nëse i bëjmë 10 herë, 10 herë i fitojmë”.

“Ata kanë në dorë t’i bëjnë zgjedhjet që nesër, por nuk fitojnë, është shumë i thjeshtë problemi. Socialistët kanë në dorë t’i bëjnë zgjedhjet që nesër, por nuk fitojnë. Njerëzit nuk janë kaq të pa ditur në Shqipëri saqë të mos kuptojnë se gjithë kjo tollovi është se ata nuk e kuptojnë që nuk mbahet me shpirt nëpër dhëmbë një pushtet”, tha Ngjela.

*Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së Televizionit Klan për vitet 1998-2012

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosovë/ Rezulton për herë të dytë pozitiv me koronavirus: Virusi më agresiv se herën e parë

Për herë të parë në Kosovë është regjistruar një rast i përsëritur infektimi me koronavirus. Këtë gjë e ka konfirmuar vetë Petrit Bylykbashi përmes një...

“Të plotësohen pa humbur kohë kushtet”, Meta pranon ftesën e Ambasadorëve të Vishegradit

Presidenti Ilir Meta tregon se ka pranuar ftesën e ambasadorëve të vendeve të Vishegradit, për të marrë pjesë së bashku në ceremoninë e kalimit...

Kompania e madhe italiane: Lëreni veten të magjepseni nga Shqipëria

Kompania italiane e fluturimeve “Alitalia”, do të nisë fluturimet drejt Shqipërisë duke filluar nga data 31 korrik. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kompania i...

“Ringjallja”/ Sociologia: Ky sekt ka sjellë histori tragjedish

Një ngjarje e rëndë u zbulua mbrëmjen e djeshme, teksa nënë e bijë ishin vetëflijuar duke besuar se mund të ringjalleshin. Ngjarja kjo ka ngjallur...

Mbytet në det pushuesi nga Kosova

Një burrë i moshuar ka humbur sot jetën, pasi është mbytur tek Shkëmbi i Kavajës. Viktima është një 73-vjeçar i cili kishte ardhur 3...