E diel, 1 Gusht, 2021
28.5 C
Tirana

Spanjë/ Rojet bregdetare shpëtojnë 200 emigrantë në ujërat e Mesdheut

Në Ditën e Krishtlindjes, rreth 200 emigrantë janë shpëtuar nga rojet bregdetare të Spanjës në Detin Mesdhe, në sajë të disa operacioneve të ndara në gjirin e Spanjës dhe atë të Marokos. Ende nuk janë dhënë informacione për kombësinë e këtyre personave.

Rojet kanë deklaruar se numri më i lartë i personave të shpëtuar ka qenë në ishujt Zaffarin të Marokos.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Migrim kanë bërë me dije se këtë vit kanë humbur jetën 1,246 emigrantë, në tentativë për të kaluar përmes Detit Mesdhe në Evropë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...