Spanjë/ Madridi zgjedh “mbretin”, Barcelona kërkon të përfitojë

Barcelona i bën një vizitë Osasunas, teksa gjendet pesë pikë poshtë udhëheqësit Atlético Madrid në tabelë. Atlético pret rivalët e Real Madridit që pozicionohet për momentin në vendin e tretë, të dielën, kur Barcelona zhvillon zgjedhjet për presidentin e ri të klubit.

Skuadra e Ronald Koeman po fluturon lart pasi luftoi për të mposhtur Sevillan këtë javë duke arritur në finalen e Copa del Rey. Blaugranat janë gjithashtu të pamposhtur në 15 ndeshje në kampionat.

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique do të humbasë ndeshjen si pasojë e një dëmtimi në këmbë.

Vendi i katërt, Sevilla do të përpiqet të rikuperohet nga eliminimi i kupës kur të zbresë në fushë ndaj Elches.

Në pjesën e mbetur të së shtunës në La Liga, Eibar dhe Valladolid duhet të fitojnë ndeshjet e tyre përkatëse kundër Cadizit dhe Getafes për t’u siguruar që nuk bien në zonën e ftohtë.