E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Spanja do t’i regjistrojë njerëzit që refuzojnë të vaksinohen kundër Covid-19

Autoritetet spanjolle do të mbajnë një regjistër të njerëzve që refuzojnë vaksinimin kundër koronavirusit dhe do t’i ndajnë të dhënat me vendet e tjera evropiane.

Sidoqoftë, të dhënat nuk do të publikohen në publik, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Ministri Salvador Illa deklaroi se është e rëndësishme që qytetarët të vaksinohen kundër COVID-19, megjithëse vaksinimi që ka filluar në shumë vende të Bashkimit Evropian (BE), nuk është i detyrueshëm.

“Ne do të krijojmë një regjistër të njerëzve që nuk e duan vaksinën dhe do ta ndajmë me vendet e tjera evropiane”, tha Illa, duke shtuar se do të ketë njerëz në regjistër të cilëve u është ofruar vaksina, por që e kanë refuzuar atë.

Sipas tij, regjistri nuk është një dokument që do të paraqitet në publik dhe mbrojtja e të dhënave do të merret parasysh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbulohet klauzola e veçantë te Tirana, ja çfarë ndodh me kontratën e Dedes

Nevil Dede firmosi më 13 nëntor 2020 një kontratë 2-vjeçare me klubin e Tiranës. Pas vetëm 73 ditësh në krye të pankinës bardheblu, trajneri...

Krijoi parti me Murrizin, habit Valteri: Nuk e di ende se me kë do të kandidoj

Halit Valteri është konsideruar si një prej personazheve më të rëndësishëm të partisë së re të krijuar së bashku me deputetët Myslym Murrizi, Alban...

Atentati ndaj Mitros në Vlorë, shoqërohen 8 persona

Policia e Vlorës ka marrë në pyetje 8 persona në lidhje me atentatin e kryer ditën e sotme ndaj 39-vjeçarit, Marjon Mitro. Ata janë...

Nuk është mish derri, por kodi i Ndrangheta-s

Nga: Enkel Demi Ka një zakon rilindas që pas çdo skandali kërkohet qesharakja, në mënyrë që e pabëra të bëhet e pabesueshme. Kështu u reagua...

Kryemadhi: 5 prioritetet në programin e LSI, të realizueshme në 5 muaj, 0 kosto

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi zhvilloi ditën e sotme një takim me banorët e Njësisë 2 në kryeqytet. Teksa komentoi programin e forcës politike që...