E enjte, 17 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

SPAK drejt ngritjes, emërohen 8 prokurorët e parë

Sot Këshilli i Lartë i Prokurorisë pritet të votojë për 8 prokurorë e parë, të cilët do të çelin për herë të parë, Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion, SPAK-un.

Në mbledhjen e sotme, do të hapet gara për pozicionin e drejtuesit të SPAK. Gjatë mbledhjes do të jetë të pranishëm përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë, EURALIUS , OPDAT, si dhe vёzhgues tё tjerё tё akredituar.

Prokurorët e SPAK janë: Altin Dumani,  Arben Kraja, Klodian Braho, Enkeleda Millonaj, Edvin Kondili, Ened Nakuçi, Elida Kaçkini, Behar Dibra.

Nga ana tjetër vijon edhe procedura për zgjedhjet e Prokurorit të Përgjithshëm. Këshilli i Lartë i Prokurorisë nxorri listën me vlerësimet për kandidatët. Mësohet se i pari në listë është Olsian Çela me 459 pikë, e dyta Arta Marku me 406 pikë dhe e treta Fajona Memçaj me 362 pikë. Kjo listë tashmë i ka kaluar për votim Kuvendit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 shprehje nga Luixhi Pirandelo, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Jeta është plot absurditete të çuditshme, të cilat, çuditërisht, nuk kanë nevojë as të duken të besueshme, pasi janë të vërteta". "Shpirtrat tanë kanë mënyrën...

Në Greqi mori peng një grua, ekstradohet nga Italia shqiptari i rrezikshëm

Interpol Tirana ka ekstraduar nga Italia një 45-vjeçar shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Drejt Shqipërisë është ekstraduar 45-vjeçari Besnik Sadikaj, i dënuar me...

Anëtarësimi i Ukrainës në NATO përbën “vijë të kuqe” për Rusinë

Anëtarësimi i Ukrainës në NATO përbën “vijë të kuqe” për Rusinë, ka thënë Kremlini më 17 qershor, një ditë pasi presidenti amerikan Joe Biden...

Atentatori i lirë, familjarët kërkojnë lirimin e të fortit të Vlorës

Familjarët e Edison Begaj kërkojnë lirimin e tij, pasi u arrestua gjatë kontrolleve në lokale nga forcat RENEA. Në një prononcim për mediat, djali...

Euro 2020/Danimarkë-Belgjikë, 18:00, Belgjika për kualifikim, danezët duan pikë

Kjo padyshim që do të jetë një ndeshje shumë e veçantë për lojtarët, trajnerin, stafin, të gjithë ata që ishin atje të shtunën dhe...