E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

SPAK arreston Lefter Kokën/Yuri Kim: Askush s’është mbi ligjin!

Ambasadorja Yuri Kim ka reaguar lidhur me arrestimin e ish-ministrit Lefter Koka, ku shkruan se askush nuk është mbi ligjin.

“Veprimet e SPAK, sidomos këtë javë, tregojnë se askush nuk është mbi ligjin. Mund të vraponi por nuk mund t’i fshiheni më ligjit. Reforma në drejtësi po jep rezultate konkrete”, është mesazhi paralajmërues i ambasadores amerikane.

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka, i arrestuar paraditen e sotme nga policia, do të akuzohet për “shpërdorim detyre”, “pastrim parash” dhe “korrupsion”. Bashkë me Kokën janë disa të arrestuar për aferën e inceneratorëve. Koka është akuzuar se e shndërroi Ministrinë e Mjedisit në autoritetin kontraktor për inceneratorët, ndërkohë që këtë kompetencë e kishte Këshilli i Ministrave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...