Sot dita e punëtorëve/ PD: Në vetëm 2 muaj, kanë humbur vendin e punës 61 mijë persona

Këshilltari për Ekonominë në PD, Dorian Teliti deklaron se vetëm në dy muajt fundit, në Shqipëri kanë humbur vendin e punës rreth 61 mijë persona.

Përmes një postimi në Facebook, Teliti thotë se ky numër mund të jetë më i madh, pasi shumë qytetarë punojnë në të zezë.

Ai akuzon Ramën se nuk ndihmon familjet në nevojë, por se paratë i përdor për “shokët të cilët e mbajnë në pushtet”.

Postimi i plotë:

Ne vetem 2 muaj, te harruar, te pambeshtetur, te zhytur ne gropen e nje mije e nje halleve e problemeve, jane te pakten edhe 61 mije persona qe kane humbur vendin e punes, pa perfshire ketu mijera e mijera te tjere qe detyroheshin te punonin ne te zeze.

Kane humbur rrogen e tyre te pakten 61 mije kryefamiljare, te ardhuren e vetme qe shpeshhere ishte ne kufijte e pages minimale.

Ata humben edhe ato pak para qe i perdornin per te ushqyer femijet, per te paguar faturat e shtrenjtuara te dritave dhe te ujit- fatura qe edhe ne kete kohe pandemie shteti ua kerkon nje me nje.

Shqiptatet e humben shpresen. Ate shprese qe ndoshta nje dite shteti i tyre do mendonte sadopak per ta. Por ky shtet-pushtet i la ne meshire te fatit.

Sic edhe shihet qarte tashme qeveria do te “shtrije” kudo filozofine e saj 7-vjecare: “une nuk punoj per njerezit…keshtu qe as njerezit skane pse te punojne”.
Shteti i oligarkeve eshte force pushteti ndaj qytetareve.

Le te filloje pra sot “parada e sukseseve ” te qeverise. Kush ka humbur punen dhe do kete fatin ta shohe sot paraden…le te mos ankohet…se ndryshe do ti vije e menjehershme pergjigja nga Krye-Para(o)disti:
“Ke TV apo internet per te ndjekur paraden???
Atehere paske leke…rri aty e mos u anko.
Ska mbeshtetje per ty, leket me duhen per shoket e mi 👎, ata me mbajne ne pushtet me leket qe u jap gjate viteve”

Lexo edhe :   Plagosi sekretarin e PD në Kavajë, autori me dy emra dhe precedentë kriminalë