E hënë, 25 Maj, 2020
14 C
Tirana

Sonenberg, si u ndërtua një nga bunkerët më të mëdhenj anti-bërthamorë në botë

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekzekutohet para derës së shtëpisë, 25-vjeçari para 3 muajve kishte ardhur nga Belgjika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë. Një i ri është ekzekutuar me kallashnikov, pranë shtëpisë së tij në zonën e “Ujit të...

Zvicra njihet prej shekujsh si një vend neutral. Dhe në fakt ia ka dalë të shmangë shumë luftëra, përfshi dy botëroret. Por në vitin 1963, qeveria e kohës nisi ndërtimin e njërit prej bunkerëve më të mëdhenj anti-bërthamorë në botë. Vendstrehimi, i njohur si Bunkeri Sonenberg, ishte shumë praktik. Ai përbëhej nga 2 tunele, që në kohë paqeje shërbejnë si akse rrugore. Dhe kjo ndodh edhe sot.

Në rastin e një sulmi bërthamor, në të parashikohej të strehoheshin gjithsej 20 mijë njerëz nga zonat përreth Lucernës. Vendstrehimi kishte në total 64 seksione. Në një godinë 7-katëshe midis 2 tuneleve, ndodhej komanda, një spital, një studio radiofonike, një qendër telefonike, dhe disa qeli burgu. Po aty ndodhesin edhe disa gjeneratorë, që siguronin ajrosjen e vendstrehimit.

Vetëm instalimet kushtuan mbi 33 milionë $, ndërsa në total projekti mendohet të ketë kushtuar qindra miliona $. Bunkeri u ndërtua për t’i bërë ballë një shpërthimi bërthamor prej 1 megaton, 1 km larg nga aty. Dyert e tunelit janë 1.5 metra të trasha prej çeliku special, dhe peshojnë mbi 350 ton. Por një testim disa ditor në vitin 1987, zbuloi shumë probleme.

Mbi të gjitha, u deshën 24 orë që të mbylleshin plotësisht të katërta kanatet e 2 tuneleve. Pas Luftës së Ftohtë, kostot e larta të mirëmbajtjes, u dukën të pajustifikuara. Ndaj në vitin 2006, pas një debati të gjatë politik, u vendos të braktiset funksioni dytësor i tuneleve të Sonenbergut, ai i mbrojtjes anti-bërthamore./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT