E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“S’mbaj mend”/ Deklarata e “çuditshme” e shqiptarit që ekzekutoi gruan në Angli

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Fatos Xheta, shqiptari që akuzohet se ka vrarë me thikë bashkëshorten e tij ka dëshmuar sot para trupit gjykues në Angli.

Teksa merrej në pyetje, Xheta insistonte se nuk mbante mend ta ketë vrarë gruan, ndërsa besonte se ajo është gjallë.

Sipas mediave britanike, Prokurorët vendas pretendojnë se Xheta e ka vrarë gruan e tij Safien 35 vjeçe me thikë kuzhine, teksa ajo qëndronte në shtrat.

Në dëshminë e dhënë në gjuhën shqipe, përkthyer nga një përkthyes anglez, 46-vjeçari pretendoi se nuk mban mend as kur ka ardhur në Mbretërinë e Bashkuar, kurse mohoi të ketë bërë ndonjë veprim të gabuar në jetën e tij. Po ashtu, ai nuk mbante mend as që ka punuar në një fabrikë BMV-je.

Kur u pyet se çfarë i kujton shtëpia e tij në rrugën Lytton, ai tha se nuk e mbante mend. Kur u pyet se a e ka vrarë gruan, u shpreh se “nuk e dinte” dhe se “beson se nuk ka kryer vrasje”.

Ai deklaroi se nuk mbante mend dhe me siguri që nuk ka shkruar një letër, ku thuhej se “tradhtia lahet me vdekje”. Pastaj, Fatos Xheta u pyet nëse e dinte se gruaja e tij ka pësuar lëndime fatale për jetën, e tha se “jo nuk e di”.

Fatos Xheta është shprehur në dëshmi se mbante mend vetëm se drejtonte kamion, punë që ai e ka kryer para se të shkonte në Mbretërinë e Bashkuar.

Hetuesit dyshojnë se Xheta sillet vetë si një i çmendur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shokët e ushtrisë shpërthejnë në lot kur kuptojnë se komandanti ka humbur jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët janë ritakuar para 3 vitesh, Qaniu...

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...