Skandali/ Tirja shfaqet ‘e penduar’, avokati e braktis në minutat e fundit

Sanitarja e “Shefqet Ndroqit” që u hoq si infermiere dhe i mori vajzës së një pacienteje me COVID 8 mln lekë, ka dalë sot para gjykatës për masën e sigurisë. Prokuroria e Tiranës ka kërkuar “arrest me burg” për sanitaren e spitalit COVID 2, Tire Alldervishi, e akuzuar për mashtrim pas skandalit me një paciente të këtij spitali, vajzës të së cilës i ka marrë 8 mln lekë duke u hequr si infermiere.

Alldervishi është shfaqur në gjykatë pa avokat, teksa e shoqëruar nga një efektive policie ka deklaruar se e ka lajmëruar avokatin, por nuk i di arsyet që ai nuk ka ardhur. Me kokën ulur, ajo ka pritur vendimin e gjykatës, teksa prokuroria ka kërkuar masën “arrest me burg” me akuzën për “mashtrim më shumë se një herë”.

Gjykatësja ka vendosur shtyrjen e seancës për disa minuta, për shkak të mungesës së avokatit, dhe Alldërvishit pritet t’i caktohet një avokat kryesisht.