E shtunë, 4 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Skandali i radhës te Barcelona, njolloset përfundimisht edhe La Masia

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

La Masia, disa vite më parë ishte shembulli i mënyrës se si duhej të funksiononte një klub. Akademia e famshme e Barcelonës prodhonte lojtarë të niveleve më të larta aq sa në kohën e Guardiolës, arriti të hidhte në fushë vazhdimisht një përbërje thuajse plotësisht të formuar brenda mureve të famshme të akademisë katalanase. Por për drejtuesit aktualë të Barcelonës, La Masia ka marrë një kuptim tjetër, pasi nëpërmjet saj fshehin të gjitha shkeljet apo gjërat e dyshimta që bëjnë.

Këtë herë, emri i akademisë është përfshirë në skandalin e pagesave ndaj një kompanie e cila kishte si qëllim që nëpërmjet rrjeteve sociale të kritikonte lojtarët ndërsa përmirësonte imazhin e drejtuesve të klubit. Sipas të dhënave të publikuara në mediat spanjolle, komapnia “I3 Ventures” që merrej me këtë detyrë, u pagua nëpërmjet një filiali të saj, “Tantra Soft”, për një shumë prej 297 mijë eurosh.

Një shumë prej 198 mijë eurosh u pagua për edicionin 2018-2019, por pasi u zbulua skandali nga Cadena SER, u bllokua pagesa e pjesës së dytë prej 99 mijë eurosh. Paratë nuk ishin programuar direkt nga shpenzimet e presidencës, ajo që kishte urdhëruar kompaninë të monitoronte rrjetet sociale të lojtarëve e t’i kritikonte ata, por nga fondet e La Masia. Drejtuesit e kësaj të fundit panë se në shpenzimet e bilancit të tyre ishte llogaritur edhe një shifër e tillë dhe u ankuan te bordi, por më pas u detyruan të lëvronin pagesën, pasi ajo ishte urdhëruar nga shefi ekzekutiv i Barcelonës, Oscar Grau. Ky zbulim njollos edhe më shumë drejtuesit katalanas, por edhe La Masia e cila duket se ka humbur shkëlqimin e saj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Nga e hëna nis transporti publik, qytetarët duhet të zbatojnë rregullat strikte

Shoqata e Transportit merr vendimin final, për të nisur me shërbimin ndaj qytetarëve. Pas shumë muajve pritje, duke nisur nga e hëna qytetarët do...

Ish-myftiu i Tiranës: Ngjarja një makabritet! Asnjë fe nuk predikon vetëflijimin

Ish-myftiu i Tiranës, Ylli Gurra, teksa ka komentuar ngjarjen e rëndë në Kombinat, është shprehur se ky rast nuk ka asnjë lidhje me krishtërimin...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Me gruan që më dha jetën”, Rama poston foton e veçantë për ditëlindje

Sot është një ditë e veçantë për kryeministrin Rama, i cili feston 56 vjetorin. Në këtë ditë të shënuar e plot emocione, ai ka...