E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Skandali i humbjes së pasaportave, lirohet nga detyra konsulli në Greqi

Pas skandalit të humbjes së 100 pasaportave shqiptare, Ministria e Jashtme ka liruar nga detyra konsullin shqiptar në Greqi, Pervin Gjikuria, sikundër ka vendosur masë disiplinore ndaj ambasadores Adriana Hobdari. Burimet bëjnë me dije se në ditët në vijim, pritet të merret një vendim për ambasadoren shqiptare në Greqi.

100 pasaporta të reja që u dërguan nga Ministria jonë e Jashtme për emigrantët shqiptarë atje, më 13 shkurt, humbën në Greqi gjatë transportit. Pasaportat fillimisht u bllokuan nga dogana greke në Kakavijë, për shkak se transporti ishte në shkelje të procedurave.

Në një prej lagjeve të Athinës, gjatë ndalesës makina diplomatike u vandalizua nga persona të paidentifikuar, që morën 100 pasaporta nga pakoja me mjetet e identifikimit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...