E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Skandal/ Stadiumi i ekipit të njohur shqiptar kthehet në kullotë për delet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Sot festohet 1-vjetori i inaugurimit të stadiumit “Arena Kombëtare”, që për arsye komerciale e mori emrin tregtar “Air Albania Stadium”. Perla e impianteve sportive në vend, edhe pse me një defekt jo të vopgël, që lidhet me fushën (tapetin e blertë) e “shtëpisë së kuqezinjve”.

Ajo lë shumë për të dëshiruar, ndaj do të bëhet një investim tjetër i konsiderueshëm për ta kthyer në gjendje optimale. Këto vite kemi parë të rinovohet totalisht edhe “Ruzhdi Bizhuta”, i shndërruar në “Elbasan Arena”, apo “Loro Boriçi” në Shkodër. Po ndërtohet një stadium i ri edhe në Kukës.

Kemi dalë nga balta e dikurshme, të paktën në Kategorinë Superiore, por për turpin e institucioneve, lokale dhe qëndrore, kemi edhe pamje të tilla si në këtë foto. Nuk po flasim për fushën e futbollit të një fshati të largët, majë malit, por për stadiumin “Besa” të Kavajës. Një qytet shumë futbolldashës, që i ka dhënë këtij sporti jashtëzakonisht shumë. Verdhezinjtë kanë bërë histori në elitën e futbollit tonë, kanë dërguar dhjetëra djem të tyre në ekipet kombëtare, kanë fituar edhe trofe; por sot janë të mallkuar të shohin këtë gërmadhë në vend të stadiumit të tyre.

Lexo edhe :   ''Më helmoi delet''/ Zbardhet dëshmia e 69-vjeçarit që plagosi fqinjin në Lezhë

Sikurse dihet, Besa luan në Kategorinë e Parë, por e “ka hapur krahun” për delet, bagëtitë e ndryshme, që të “vallëzojnë” në tapetin e stadiumit të saj, duke migruar në Luz të Vogël për t’i zhvilluar ndeshjet e kampionatit si pritëse. Në stadiumin e Kavajës nuk është vënë dorë që nga viti 1975, kur është inauguruar, përjashto disa ndërhyrje të vogla, kur u vendosën stolat plastikë dhe u bë tribuna qendrore.

Tashmë shkallët e këtij impianti janë zhveshur, si pemët në vjeshtë, ndërsa pankina, tribunë e mjedise të tjera po dekompozohen dita-ditës, të lëna tërësisht në harresë. Sa për fushën, ajo të paktën po e kryen një mision; sepse në të kullosin delet e lopët. Pamje vërtet të trishtueshme, që nuk i shkojnë kurrsesi për shtat një skuadre si Besa, as Kavajës me tradita e histori të madhe në futboll./Telesport

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...