E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

‘S’kam takuar asnjë gjykatës’/ Henri Çili: Do kërkoj dëmshpërblim

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Botuesi Henri Çili ka mohuar 5 akuzat e ngritura nga Prokuroria, ndërsa ka shpjeguar versionin e tij pas arrestimit. Në një komunikim për mediat, Çili tha se nuk ka takuar asnjë gjykatës, për të ndikuar në vendime gjyqësore.

Ai tha po ashtu se çështja e tij nuk është politike, por lidhet me cilësinë skandaloze të drejtësisë së vjetër.

“Nuk mendoj se jam viktimë e ndonjë procesi politik, pavarësisht se aktorë të ndryshëm mund ta bëjnë këtë, cilësi skandaloze e sistemit të drejtësisë në vend. Gjykatësit që dhanë masën e parë të arrestit dhe prokurori nuk kanë kaluar Vettingun, proces i pakuptimtë, absurd për të qenë i qëllimshëm, aq më keq politik. Kur unë kam kaq shumë vështirësi për të gjetur të drejtën, imagjinoni qytetarët e thjeshtë. Drejtësia është në gjendje alarmante dhe duhet të jemi të gjithë të shqetësuar“.

“Do kërkoj pafajësi dhe në fund dëmshpërblim”, tha ai ndër të tjera.

“Do apeloj masën. Do kërkoj apelim dhe pastaj dëmshpërblim. Së pari si qytetare, unë mendoj se duhet të vendoset një proces i drejtë. Në përfundim, unë nuk mendoj se kam bërë diçka, prandaj Gjykata e Strasburgut do të ofronte përfundimin e kësaj çështje. Prandaj unë mendoj se nuk kam kryer asnjë në kundërshtim me ligjin”.

Lexo edhe :   Jepet vendimi për 19-vjeçarin që i bëri atentat drejtorit të policisë

Akuza 1: Mashtrim

Nuk kam kryer asnjë veprim të paligjshëm, dhe s’kam mashtruar askënd. Është një marrëdhënie në kuadër të zyrës dhe bazuar në ligj, për klientë të ndryshëm. Studjoja ka dhe shumë çështje të tjera me natyrë civile.

  1. Falsifikim: Nuk kam falsifikuar asnjë dokument.
  2. Fshehje të ardhurash: Nuk kam fshehur asnjë të ardhur. Fshehje te ardhurash është kur merr ilegalisht.
  3. Ushtrim i ndikimit të paligjshëm: Në lidhje me këto 2 çështje, nuk kam takuar asnjë gjykatës, për të ndikuar për vendime gjyqësore.
  4. Pastrim i produktit të veprës penale: Në lidhje me studion ligjore, nuk është verifikuar dhe s’ka mundësi të bëhet asnjë pastrim i veprës penale. Të gjitha janë shkruar, bazuar në ligj me sipërmarrës.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shëndetësia në kolaps, Basha: Zgjidhja emergjente, rritja e numrit të testimeve

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, papërgjegjshmëria e kryeministrit Edi Rama ka çuar në kolaps shëndetësinë. Sipas Bashës, zgjidhja emergjente, ndër të tjera është...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Protesta ndaj Dendias, 18 të proceduar. Mes tyre Shpëtim idrizi e Mesila Doda

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi, ish-deputetja Mesila Doda dhe drejtuesi i LVV në Shqipëri, Bioken Abazi, janë proceduar nga policia, si 3 organizatorët e...

Cakaj me Dendias: Biseduam për zgjidhjen e çështjeve dypalëshe

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj priti në takim homologun e tij grek, Nikos Dendias. Pas takimit, Cakaj tha se gjatë diskutimit...

Rama: Kryeinspektori i Përgjithshëm merr drejtimin e task-forcës anticovid

Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në mbledhjen e Task Forcës për zbatimin e masave anti-covid, ku të pranishëm përveç Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...