E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

“S’ka rëndësi marrëdhënia personale me të”, Patozi flet hapur për Topallin

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, në një intervistë për ‘Fjala’, ka folur për marrëdhënien e tij me ish-kryeparlamentaren Jozefina Topalli. Ai ka nënvizuar faktin se me Topallin ka një marrëdhënie korrekte dhe miqësore, por mbi të gjitha sipas tij, parimore.

Jozefina Topalli u shkëput nga jeta aktive politike, pas përjashtimit nga Lulzim Basha në listat e 2017. Ish-nënkryetarja demokrate pati disa dalje publike ne atë kohë, ku bashkë me eksponentë të lartë të PD-së kërkuan shkarkimin e Bashës.

Por koha tregoi se rrugët u ndanë shumë shpejt, dhe ish-funksionarët e PD-së bënë zgjedhjet e tyre. Astrit Patozi krijoi një parti të re, po kështu edhe Jozefina Topalli. Më herët ajo është shprehur se në 25 prill, s’do ketë më një Shqipëri të Bashës, Metës e Ramës. Por duhet një qeveri e dalë nga votat, dhe një opozitë që s’korruptohet për interesa të liderit.

-Si është marrëdhënia juaj me Jozefina Topallin. Tashmë edhe ajo ka një lëvizje të re politike.

“Marrëdhënia jonë është korrekte, miqësore por mbi të gjitha parimore. Që do të thotë, nuk ka shumë rëndësi marrëdhënia ime personale me Jozefina Topallin, sesa vlerat apo parimet që ne ndajmë së bashku dhe që ne na bashkojnë në një pikë. Dhe kjo pika është ndryshimi, dhe jo thjesht rrotacioni apo stanjacioni.

Lexo edhe :   Votuesi, që do të zgjidhja

Në këtë kontekst, do ishte luks i madh që të mos bashkëpunosh me Jozefina Topallin dhe me këdo tjetër aktor të ngjashëm, për t’ia lënë vendin një alternative të besueshme dhe pse jo, për të bashkuar edhe fuqinë elektorale në funksion të Kodit.

Kodi elektoral e favorizon koalicionin. Dhe forcat politike të shpërndara secila më vete, sigurisht që i zvogëlojnë shanset njëra-tjetrës për të pasur një produkt pozitiv”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurohej në Turqi prej COV*D-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Gdhendi shtatoren e Adem Jasharit, ‘artisti’: Jam berber, skulpturën e kam hobi

Autori i shtatores së shumëpërfolur të Adem Jasharit në Prizren, ka folur pas zhurmës së madhe mediatike dhe pakënaqësive që kanë shpërthyer në rrjet....

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

"Tani, për herë të parë që me fillimin e pandemisë zgjohen shpresat për një të ardhme më të mirë," shkruan kryeekonomistja e OECD, Laurence...

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë...