E shtunë, 30 Maj, 2020
20 C
Tirana

“S’ka më shpresë”, Manjani lëshon thirrjen e radhës

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar mbi situatën në të cilën ndodhet vendi. Teksa apelon për zgjim kombëtar, Manjani parashtron disa nga problemet më të dukshme në vend.

Duke renditur një mori shqetësimesh, Manjani e nis nga ekonomia. Ai shprehet se  ekonomia është në krizën më të thellë pas krizës së piramidave. Për rrjedhojë, shoqëria shqiptare kërcënohet nga varfëria nga skamja.

Në analizën e tij, Manjani thotë se pasuria publike trajtohet si private. Po kështu, buxheti nuk mjafton e borxhi shtohet. Referuar situatës kriminale, ish-ministri shprehet në shenjë këmbane alarmi se kriminelët janë edhe më të paprekshëm.

Statusi

Në fillim është liria dhe demokracia.
=============
Problemi është se shqiptarët janë vendosur tashmë në qoshe të murit me një barrë problemesh përpara.

Mali i halleve është aq i madh saqë vështirë ti bësh të gjithë në një mendje që të merren me një të vetme.

Ekonomia në krizën më të thellë pas krizës së piramidave. Për pasojë pasiguria e të sotmes e të nesërmes është e madhe.

Shoqëria kërcënohet nga varfëria. Varfëria nga skamja. Polarizimi social shkon drejt eksremeve.

Në këto kushte ligjet humbasin vlerën dhe vendin e tyre e zënë urdhërat arbitrarë. Për pasojë liritë dhe të drejtat dhunohen. Demokracia futet në krizë…

Shteti merr i gjithi fytyrën e pushtetit. Normat ligjore zëvendësohen me masa të jashtëzakonshme edhe kur nuk jemi në kushte të jashtzakonshme. Qeverisja zëvendësohet me sundimin e një personi. Zyrtarët ngrenë supet.

Hallet shtohen.

Pasuria publike trajtohet si private. Buxheti nuk mjafton. Borxhi shtohet. Njerëzit ndjehen të mashtruar, të vjedhur e pa shpresë.

Lexo edhe :   Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Qytetet marrin pamje të trishtë fjetinash me erë të keqe. Qytetaria hesht. Banditët janë në rrugë.

Lexo edhe :   Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Kriminelët janë edhe më të paprekshëm. Burg-burg-burg për çdo njeri normal.

Media keqinformon. Rrena shpallet monument kulture. Monumentet shëmben…

Të gjitha këto ndodhin për njëherë.

Tani më thoni ju për çfarë duhet protestuar më parë?!

Për mbijetesën e pasigurinë, varfërinë dhe skamjen apo për demokracinë, politikën, drejtësinë e trashëgiminë kulturore?!

Ky pra ishte qëllimi i monizmit të përçajë njerëzit edhe në idenë protestës. Të mos i bëjë ato unik në reagim. Taktika është veri para disa halleve njëkohësisht me qëllim që ti shfokusosh dhe të mos reagojnë për asnjërin. Ndërkohë sundimi të vijojë punën i qetë….

Ky është qëllimi.

Kjo spjegon edhe faktin që çështje të tilla si kushtetua, drejtësia apo teatri nuk marrin shumë vemendje, sepse pasiguria që vjen nga kriza e thellë ekonomike është kërcënuese.

E megjithatë unë prap them se duhet rifilluar nga liria dhe demokracia. Njeriu i lirë që jeton si qytetar në një.mjedis demokratik e gjen gjithmonë zgjidhjen e problemeve të tjera.

Në monizëm nuk ka zgjidhje për asnjërën prej problemeve.
Nëse nuk na mjaftuan 45 vitet e komunizmit dhe 3 vitet e fundit të rilindjes për ta kuputuar këtë gjë, nuk kemi më shpresë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reforma Zgjedhore, Bamir Topi: Nuk do kemi asgjë në fund

Ish-presidenti Bamir Topi ishte i ftuar pasditen e sotme në emisionin “Kjo javë” në “News 24”, prej ku theksoi se në fund të Reformës...

Bamir Topi: Rama rrëzohet nga pushteti vetëm në këtë mënyrë

Ish-presidenti Bamir Topi deklaroi në emisionin “Kjo javë”, se rruga e vetme se si mund të rrëzohet nga pushteti kryeministri Edi Rama, është përmes...

Roja i shkollës pasi abuzoi me 15-vjeçaren, shpërndau videon

Kanë dalë detaje të reja tronditëse nga përdhunimi i 15-vjeçares nga një 65-vjeçar dhe disa të rinj të tjerë në Tiranë. Siç mëson “abcnews.al”, ngjarja...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

SHBA ndërpreu marrëdhëniet me OBSH-në, reagon Bashkimi Europian

Bashkimi Europian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, për...
WhatsApp KONTAKTO TT