E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

S’ka alkool në publik, masa strikte për eventet fetare/Merkel shtrëngon masat

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka kërkuar shtrëngim masash në lidhje me pandeminë. Ajo ka urdhëruar masa të reja kundër Covid-19.

Mediat e huaja raportojnë se Merkel ka thënë se dyqanet jo thelbësore, do të qëndrojnë të mbyllura. Shkollat të nisin mësimin online. Jo vetëm kaq, por eventet fetare të mbahen nën masa të larta të higjenës, e ndërsa njerëzit nuk duhet të konsumojnë alkool në publik.

Gjermania tani ndodhet në një mbyllje të lehtë. Pak ditë më parë, kancelarja tha se në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm, nuk do të bëjnë aq vaksina sa të shohin ndonjë ndryshim të dukshëm të gjendjes, duke sfumuar kështu shpresat e ngjallura nga lajmi për fillimin e vaksinimit. Merkel bëri thirrje ndër të tjera që të dhurohen më shumë fonde për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfra, e jo vetëm për Gjermaninë dhe BE-në.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...