E premte, 26 Shkurt, 2021
15 C
Tirana

Sizmologu qetëson shqiptarët: S’ka arsye për panik, paslëkundjet do vijojnë

Tërmeti i mbrëmjes që lamë pas ishte paslëkundje, dhe nuk ka arsye për panik. Këtë e ka konfirmuar sizmologu Llambro Duni për “Ora News”.

“Bëhet fjalë për paslëkundje, e kemi thënë që do të vijojnë. S’ka arsye për panik”, tha më tej sizmologu.

Ai sqaroi se lëkundja e tërmetit nuk ishte 4.5 e shkallës rihter, siç u raportua nga Qendra Sizmiologjike EMSC, por ishte 4.0 e shkallës rihter, sipas magnitudës lokale. Po kështu, kohëzgjatja e lëkundjes së tërmetit ka qenë 5 sekonda.

“Faqja që raportoi magnitudën 4.5 nuk e ka matur sipas magnitudës lokale, por me të tjera njësi matëse”, përfundoi ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biden: SHBA-ja nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë nga Rusia

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të përkrahin Ukrainën kundër agresionit rus, dhe nuk do të njohin...

Spanja merr vendimin e papritur për personat nën 55 vjeç që kanë kaluar Covid

Spanja do të japë vetëm një dozë të vaksinës për të gjithë personat që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë nën 55 vjeç. Ky vendim...

A është Donald Trump një fashist?

Nga: John Broich“The Converstion” Që para se Donald Trump të zgjidhej president, historianët kanë debatuar nëse ai është apo jo një fashist. Si mësues i...

Zgjedhjet/ Boiken Abazi i Vetëvendosjes mbledh firmat si kandidat e pavarur

Drejtuesi i Levizjes Vetëvendosje me qendër në Tiranë, Boiken Abaazi ka mbledhur firmat e nevojshme që i duhen një kandidati të pavarur për të...

Ndryshimi nuk do të vijë asnjëherë prej “ushtarëve” të partive

Nga: Astrit Patozi Ndryshimi në Shqipëri nuk mund të vijë vetëm prej militantëve politikë, sado të përkushtuar dhe të angazhuar që të jenë. Në radhë të...