E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Situatë e rënduar me të infektuarit/Ministria e Shëndetësisë mbyll pishinat në të gjithë vendin

Si pasojë e shtimit të rasteve me COVID, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka marrë vendimin për mbylljen e pishinave në të gjithë territorin e vendit. Pishinat u lejuan të hapeshin në momentin kur u bë dhe dalja nga izolimi, ndonëse konsideroheshin si aktivitete me risk të lartë infektimi.

Rritja e personave të infektuar këto javët e fundit, e ka shtyrë Ministrinë e Shëndetësisë që të ndërmarrë një veprim të tillë ditën e sotme. Urdhri në fjalë është i obligueshëm për të gjitha pishinat në të gjithë territorin e vendit, deri në një njoftim të dytë nga ana e ministrisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me koronavirus 90 persona. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në Spitalin Infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Situata në Spitalin Infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga këmbët tek buzëqeshja: Vipat që kanë siguruar pjesë të trupit të tyre

Njerëzit e famshëm janë të njohur për bërjen e gjërave të pazakonta dhe për shpenzimin e shumave të mëdha. Ndërkohë, disa prej tyre kanë...

Pse populli nuk e kupton, që zgjedhjet e 25 prillit janë shitur nga Basha?

Nga: Kreshnik Spahiu 5 vjet më parë kam përjetuar një nga ngjarjet më të hidhura në politikë. Isha në Peshkopi gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet...

Gjermani, kush nuk pranon karantinën do të mbahet në qëndra paraburgimi

Gjermanët që refuzojnë të karantinohen pasi rezultojnë pozitiv ndaj Covid do të mbahen në qendrat e paraburgimit sipas rregullave të reja të përgatitura nga...

Futbollisti shqiptar firmos kontratë të re me klubin e Premier Ligës

Futbollist Meritan Shabani ka firmosur një kontratë të re me skuadrën e Volvesit në Angli. Trekuartisti 21-vjeçar ka firmosur një kontratë të re deri në...

Basha-Ramës: Për 8 vjet dështime fajin nuk e ka BE, por Tirja i qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas sulmeve të kryeministrit Edi Rama ndaj vendeve të Bashkimit Evropian, pasi nuk mbështetën Ballkanin Perëndimor...