E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Situata kriminale/ Lamallari: Pandemia s’ka penguar policinë për hetimet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Këtë të premte në “Provokacija” i pranishëm në studio ishte në pjesën e dytë Besfort Lamallari, zv/ministër i Punëve të Brendshme dhe njëkohësisht edhe prefekti i Shkodrës.

Lidhur me marrëdhëniet që ka me kryetaren e Bashkisë Shkodër, Lamallari u shpreh se mes tyre janë të vendosura marrëdhënie institucionale të imponuara nga ligji dhe kushtet e bashkëpunimit.

Gjatë bisedës në studio u fol rreth bilancit të viktimave në Shkodër, “rigjallërimin” e kriminalitetit në vend ditëve të fundit si dhe për performancën e policisë në këto ditë krize.

Sa i përket akuzave të ngritura nga kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi për manipulim të të dhënave për vdekurit në qytet, zv/ministri i Brendshëm u shpreh se në një hapësirë të vogël siç mund të jetë një qytet, është e vështirë që të fshehësh shifra pasi njerëzit flasin.

Lamallari u shpreh: E para në një vend të vogël si Shqipëria dhe aq më pak në një qytet është e vështirë të fshehësh të dhënat, pasi informacionet qarkullojnë mes njerëzve. Ekziston edhe rreziku i frikërave, panikut, spekulimeve thashethemeve që mund të vijnë nga qoshe të ndryshme. Unë nuk shoh arsye pse organet zyrtaret do të fshihnin apo manipulonin të dhënat.

Prefekti i Shkodrës gjithashtu mohon gjithashtu që të ekzistojë një “trukim” i të dhënave aktuale duke dashur që të tregohet se autoritetet e kanë në dorë situatën.

I pyetur se pse nuk ka një qëndrim zyrtar për deklaratat e Voltanës, Lamallari shpjegon:

“Mjafton sqarimi i mjekëve, byrimet zyrtare janë Ministria e Shëndetësisë që jep të dhënat..Unë mendoj që çdokush mund të spekuloje, por të dhënat e besueshme janë zyrtare.”

Kohëve të fundit në vend janë raportuar një numër krimesh në qytete si Lezha, Korça apo Durrësi, në këto raste autorët e dyshuar janë arrestuar dhe kjo sipas Lamallarit tregon punën e mirë që ka bërë policia.

Besfort Lamallari: Ishin 5 ngjarje serioze që u zhvilluan në dy muajt e fundit. Autorët e dyshuar janë arrestuar. Kjo është tregues i efiçencës së policisë kriminale. Me gjithë keqkuptimet që janë krijuar nga situata, duke menduar se gjithë ky angazhim i policisë në rrugë për t’u përballur me pandeminë, ndoshta linte shkak për të besuar se kishim një çalim nga pjesa e hetimit të krimit. Në fakt kjo nuk është fare e vërtetë.

Më tej gjatë bisedës, zv/ministri i Punëve të Brendshme është shprehur se së fundmi ka pasur një ulje të krimeve që ndodhin për motive të dobëta, duke shtuar se këtë vit kemi pasur 15 vrasje ndërsa në vitin e kaluar kanë ndodhur 22 të tilla.

Ndërsa, sa i përket situatës së kanabisit në Shqipëri, Lamallari thotë se është e pamundur të flasim për një “zero absolute”, por shton se vendi ynë nuk është më pjesë e hartës së vendeve problematike për kultivimin e kanabisit.

Sot si është situata e kanabisit në Shqipëri? Mbillet sot kanabis në Shqipëri?

Besfort Lamallari: Do ishte shumë e arsyeshme dhe realiste të themi që synojmë në reduktimin e problematikave. Nuk mund të themi që mund të kemi një zero absolute. Në çdo vend të botës ka kanabis që mbillet. Ajo që ka rëndësi sa janë nivelet e mbjelljes. Shqipëria nuk është më në hartën e vende problematike për kultivimin e kanabist.

Kur mbyllet Vettingu në polici?

Besfort Lamallari: Kanë mbetur njerëz në rrjetën e Vettingut, nuk merrem me emra konkretë, kushdo që përballet me këtë sitë, duhet të garantojë të gjitha kriteret. Punonjësit e SHÇBA-së do pasojnë listën e personave që do t’i nënshtrohen Vettingut. Nuk mund të ketë vetëm një herë Vetting.

Si përfundim, Besfort Lamallari shpjegoi se njerëzit nuk kanë pse të jenë të trembur se policia po merret vetëm me krizën e koronavirusit duke lënë boshllëqe diku tjetër. Gjetja e autorëve të dyshuar për ngjarjet e fundit kriminale, sipas tij, tregon që policia është duke punuar me efiçencë. /abcnews.al/

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...