E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Singapori miraton “pulat e laboratorit”

Singapori ka dhënë miratimin ligjor për “mishin e pastër” që nuk vjen nga kafshët e therura. Vendimi është në të njëjtën vijë mendimi me atë të startup-it të bazuar në San Francisco, “Eat Just”, për të shitur mish pule të rritur në laborator.

Mishi fillimisht do të përdoret në copa, por kompania nuk ka dhënë detaje se kur do të jetë i disponueshëm. Kërkesa për alternativa ndaj mishit të rregullt është rritur për shkak të shqetësimeve të konsumatorëve për shëndetin, mirëqenien e kafshëve dhe mjedisit.

Sipas Barclays, tregu alternativ i mishit mund të jetë me vlerë 140 miliardë dollarë brenda dekadës së ardhshme, ose rreth 10% e industrisë globale të mishit.

Alternativat e mishit me bazë bimore si “Beyond Meat” dhe “Impossible Foods” gjenden gjithnjë e më shumë në raftet e supermarketeve dhe menutë e restoranteve.

Por, produkti i startup-it “Eat Just” është i ndryshëm sepse nuk është i bazuar në bimë, por në vend të kësaj, është rritur nga qelizat e muskujve të kafshëve, në një laborator. /SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...