E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Si u rrit ndjeshëm pjesëmarrja në zgjedhjet presidenciale amerikane

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Nga: Eduard Zaloshnja

Çdo shtetas amerikan 18 vjeç e sipër e ka të drejtën e votimit (përjashto të burgosurit në disa shtete). Po për ta ushtruar këtë të drejtë, secili duhet të regjistrohet për të votuar në shtetin ku ka rezidencën.

Sipas Byrosë së Censusit, në SHBA ishin 224.1 milionë shtetas me të drejtë vote në nëntor 2016. Nga këta ishin të regjistruar për votim vetëm 70.3% (157.6 milionë), dhe ndër të regjistruarit, vetëm 136.6 milionë votuan për kandidatët presidencialë.

Falë shpenzimeve gjigande dhe punës së mijra vullnetarëve në terren, shtabet e fushatave rivale, para zgjedhjeve të tanishme, ndikuan në rritjen e ndjeshme të numrit të shtetasve të regjistruar për votim. Sipas një vlerësimi paraprak të Pew Research Center, numri i votuesve të regjistruar u rrit me rreth 16 milionë (krahasuar me katër vjet më parë), ndërkohë që numri i shtetasve në moshë për votim u rrit vetëm 9 milionë.

Si rezultat, numri i votave në garën presidenciale shkoi nga 136.6 milionë në rreth 160 milionë.

Lexo edhe :   "Do ndërtojmë ekonominë që udhëheq botën", Biden i shkruan letër shqiptarëve

Fushata e Trump-it pati më shumë sukses në kontetë rurale (ku dominon), për rritjen e numrit të të regjistruarve për votim, se sa pati fushata e Biden në kontetë urbane e suburbane (ku dominon), për të regjistruar përkrahësist e tij.

Kështu, në qytete të mëdha si Philadelphia, Detroit, Orlando etj vetëm gjysma e popullsisë së rritur ishte e regjistruar për votim (të paregjistruarit banojnë kryesisht në getot e popullsisë me ngjyrë).

Në qoftë se do të kishte patur më shumë sukses në fushatën e regjistrimit për votim në zonat urbane, epërsia e Biden-it do të kishte qenë më e madhe, si në votën popullore, ashtu edhe në Kolegjin Elektoral.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...