E enjte, 9 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Si u përfshi biznesmeni shqiptar në skandalin 60 milion dollarësh në Afrikë

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Një skandal financiar me tenderat publikë përgjatë pandemisë së koronavirusit ka shpërthyer në Zimbabwe (Afrikë), duke u shtrirë deri në Tiranë.

Ministri i Shëndetësisë së Zimbabwe, Obadiah Moyo është arrestuar dy ditë më parë për aferën prej 60 milion dollarësh, ndërsa është shpallur në kërkim biznesmeni shqiptar Klodian Mërtiri i cili ishte prezantuar si Ilir Dedja.

Moyo është liruar sot pasi ka dhënë një garanci pasurore prej 50 mijë dollarësh.

Ndërsa mediat në vendin afrikan shkruajnë se një ditë më parë është arrestuar edhe Dalish Nguvaja, mik i djalit të presidentit të vendit, i dënuar më parë për pastrim parash që thuhet se është edhe partneri i biznesmenit shqiptar Ilir Dedja (Klodian Mërtiri).

Biznesmeni shqiptar i prezantuar në Zimbabwe si Ilir Dedja, ka deklaruar se kishte kombësi shqiptare dhe kishte pashaportizimin në Itali dhe si aksioner i kompanisë DRAX SAGL.

Në artikull thuhet se Ilir Dedja, përmes dy kompanive të regjistruara në Zvicër dhe Dubai, Drax Consult SAGL dhe 3-DD Swiss Trading, ka lidhur dy marrëveshje me qeverinë e Zimbabwe për blerjen e materialeve mjekësore gjatë pandemisë, me vlerë 20 milionë USD dhe 40 milionë USD, vlerë kjo 10 herë më e lartë se ajo e tregut.

Lexo edhe :   Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Në datë 5 Mars kompania e Ilir Dedjas mori një pagesë prej 2 milionë dollarësh nga qeveria e Zimbabwe, gjë që ngriti hetimet.

Kur pagesa iu referua Interpolit, kompania hapi një degë të re në Dubai, nga ku i dërgoi Zimbabve një faturë të re me gati 1 milion dollarë amerikanë.

Media afrikane shkruan se ndaj biznesmenit shqiptar rëndon akuza për mashtrim në shifrat që i ka paraqitur qeverisë së Zimbabve në raport me vlerën reale të saj, ndërkohë që dy kompanitë e tij nuk figurojnë të regjistruara në këtë shtet, shkruan “abcnews.al”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Do të shkoni nesër në plazh? Temperatura të larta deri në 35 gradë

Sot pasdite (e enjte, dt. 09) dhe nesër (e premte, dt. 10) nuk priten reshje. TEMPERATURAT Nesër (e premte, dt. 10) temperaturat minimale dhe maksimale të...

Deputetët nuk e votojnë rezolutën e Osmanit për shkarkimin e Rakic

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk e kanë votuar rezolutën e propozuar nga kryeparlamentarja, Vjosa Osmani, për shkarkimin e zv/kryeministrit Goran Rakic. Pas propozimit të...

Turizmi “shpresa” e ekonomisë/ Beqaj: E premtja dhe e hëna të jenë pushim

Aktualisht ekonomia shqiptare nuk është në ditët e saj më të mira, kjo për shkak të pandemisë. Por ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, tanimë...

Kuvendi mbetet pa opozitën! Murrizi merr deputetët dhe largohet

Pas më shumë se 4 orë e 30 minutash, deputetët e opozitës parlamentare kanë braktisur sërish seancën plenare para përfundimit të saj. Kreu i...